Acebil CINE100AL Specifications
  • Payload
    140kg (308.64 lbs)
  • Material
    Aluminum
  • Leg Section
    Two Stage
  • Height
    92 - 179cm (36.22 - 70.47")
  • Ball Diameter
    100mm (3.94")
  • Weight
    11.7kg (25.79 lbs)
About Acebil CINE100AL
The Acebil CINE100AL Tripod System includes the CINE100L Heavy Duty Aluminum Tripod and the GS-AL Aluminum Ground Spreader. Capable of supporting up to 308 lbs, the CINE100L provides an optimum tripod system solution. A two stage selection with a 100mm base weighs 25.8 lbs and can be adjusted to offer a height ranging from 92-179cm (36.2-70.5"). Enhanced tripod stability is provided via the GS-AL Aluminum Ground Spreader that holds the tripod legs in position.
Acebil CINE100AL Features
  • 100mm ball