AIDA Imaging PTZ4K12G-FNDI-X30 4K NDI|HX3 Broadcast & Conference 30x PTZ Camera Black
SKU: AIPTZ4K1230B MFR: PTZ4K12G-FNDI-X30B
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Durable hardened aluminum construction ensures longevity & professional-grade performance
  • Auto-tracking and 30x optical zoom capabilities for precise subject focus and clarity
  • Supports Intel's FreeD protocol for immersive 3D and virtual workflow integration
  • Genlock port for seamless synchronization of cameras and hardware
  • Available in Black and White to complement any production aesthetic
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What are the connectivity options available on the AIDA Imaging PTZ4K12G-FNDI-X30 camera?
How does the auto-tracking feature work on the PTZ4K12G-FNDI-X30?
What materials are used in the construction of the PTZ4K12G-FNDI-X30 camera?
Can the PTZ4K12G-FNDI-X30 be used in 3D and virtual workflows?
What color options are available for the PTZ4K12G-FNDI-X30 camera?
Reviews about this item
Review Summary
AIDA Imaging PTZ4K12G-FNDI-X30 4K NDI|HX3 Broadcast & Conference 30x PTZ Camera Specifications
General
General
Jump to...
  • Available Colors
    Black, White
  • Image Sensor
    1/1.8" Progressive Sony CMOS
  • S/N Ratio
    >=50dB
  • Resolution
    2160p, 1080p, 1080i, 720p
  • Resolution Rate
    12G-SDI:
    720p 60/59.94/50/30/29.97/25/24 fps
    3G-SDI:
    1080p 60/50/30/29.97/25/24/23.98 fps 1080i 60/59.94/50 fps
    SFP+:
  • Resolution Rate (Contd.)
    HDMI 2.0:
    USB Type C:
    MJPG 2160p30/1080p60/720p60/360p60 H264/265 2160p30/1080p60/720p60/360p60
    Full Bandwidth NDI / NDI HX3 / NDI HX:
    2160p 60/50/30/29.97/25 fps
  • Outputs
    12G-SDI, 3G-SDI, HDMI, USB, SFP+ slot, RJ45 (NDI, IP, SRT)
  • Min Illumination
    0.5Lux (50 IRE Max AGC,1/30, F1.8)
  • White Balance
    Auto/Manual/AT/Push/Indoor/Outdoor/Color Temp/Shutter Priority/Iris Priority Brightness Priority
  • Pan Rotation Angle
    -170 Degree - +170 Degree
  • Tilt Rotation Angle
    -90 Degree - +90 Degree
  • Pan Rotation Speed
    0.1 Degree - +80 Degree
  • Tilt Rotation Speed
    0.1 Degree - +60 Degree
Camera Streaming Modes
Jump to...
  • Digital Priority
    Prioritizes 12G-SDI/HDMI/USB outputs
  • NDI Dual Mode
    Prioritizes NDI / NDI HX(3) to run simultaneously
Lens Module
  • Module
    30X UHD Optical Zoom
  • Lens
    f=6.91mm - 214.64mm
  • F-stop
    F1.35 - F4.6
  • H-FOV
    60 Degree (wide) - 2 Degree (tele)
  • Min. Focus Dist.
    5' (tele/wide)
Standard
  • IP Protocols
    UDP/TCP/IP/ONVIF/PELCO/VISCA/VISCAOVERIP/SRT RTSP/RTMP/NDI/HTTP
  • Audio Input
    3.5mm line level input Mini-XLR with 48V phantom Power)
Physical
  • Camera Control
    Protocol: VISCA Over IP
  • Operation Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Power
    12VDC (+9 - +15VDC)
    PoE++ Standard (802.3bt)
  • Dimensions (L x W x H)
    10.5 x 9 x 12" (266.7 x 228 x 305mm) (when module is straight up)
  • Weight
    10.12 lbs (4.59kg)
  • UPC Code
    White: 783970765130
About AIDA Imaging PTZ4K12G-FNDI-X30 4K NDI|HX3 Broadcast & Conference 30x PTZ Camera
The PTZ4K12G-FNDI-X30 is equipped with 4K 60fps HDMI, 12G-SDI, SFP+, Full Bandwidth NDI, NDI HX, NDI HX3, USB-C, IP Streams, SRT, and more. These advanced connectivity options ensure seamless integration into any production environment. The camera also includes a 3.5mm line level input and a MINI XLR input with Phantom Power, catering to diverse audio needs.
AIDA Imaging PTZ4K12G-FNDI-X30 4K NDI|HX3 Broadcast & Conference 30x PTZ Camera Features
  • Its workhorse reliability allows you to simultaneously stream out all sources at once
  • Control via IR remote, Web UI, or HTTP access for full control over the PTZ
  • Beefy design for heating, aesthetics, and durability
  • Genlock capable PTZ for no-lag ultrasynced productions where timing is crucial
  • SFP+ Fiber port for even more added value to match production needs
  • Take in audio over the 3.5mm line in input, or Mini XLR for versatile audio/video embedment needs