Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Individual input attenuators, AC Power Switch
Temp dependent speed-controlled fan (Side-in, Front-out)
Power: Switch: On, Off (Blue)
Standby: Standby, flashing (Yellow)
Protect: On, Off (Red)
Disable: On, Off (Yellow)
COM: On, for Ethernet data or Device ID (Green)
Signal level: Clip (Red); -6dB (Yellow) and -18dB, -12dB (Green)
Bridge: Per Channel Pair (Green)
Temp: Per Channel (Yellow)
Current: Per Channel: Proportional to output (Green)
8 Ohm: 150W
4 Ohms: 250W
(Continuous Average Power Output: Per Channel, Low Z Models, Stereo Mode, All Channels Driven)
8 Ohm: 500W (Low Z Output: Bridge Mode, All Channels Driven)
100V (Per Channel): 250W
190mA
540mA
2.85A (1/8 Power Pink Noise)
6A (1/3 Power Pink Noise)
46.7 BTU/hr (All Channels Driven)
123 BTU/hr (All Channels Driven)
341 BTU/hr (1/8 power pink noise, All Channels Driven)
378 BTU/hr(1/3 power pink noise, All Channels Driven)
20Hz-20kHz, (unweighted) +/-1dB
20k Ohms, Balanced
35dB
7.2dBu
+21dBu
80Hz (12dB/oct), 400Hz (6dB oct), OFF (25V, 70V, 100V models)
>107dB (20-20k, Unweighted)
<0.5% (SMPTE, typical)
<0.5% (THD-N, typical, 20Hz-20kHz)
(8 Ohm load)
>250 (8 Ohms, 1kHz)
Class D
Output Overcurrent, Main Supply Rail Overvoltage, Chassis Tempera-ture, Inrush Limiting, Mains Fuse
Input: Euroblock
Output: Euroblock
120VAC or 240VAC +/-10% (factory set), 50-60Hz
15A Edison, 3-Prong IEC
IN through sides, OUT through front
40 to 120 degree F (4 to 49 degree C) noncondensing
cTUVus, CE, FCC, RoHS
Analog, Auto (Net, AES3, Analog)
-20dBu to +20dBu
infinity
0.2ms/dB to 50 ms/dB
5ms/dB to 1000ms/dB
-20dBu to +20dBu
1.2:1 to infinity
0.2 to 50ms
5ms/dB to 1000ms/dB
Peak/Average
2 available
In, Out, Attenuation, Graphical
-40dBu to +20dBu
Gentle, normal, aggressive, user-defined
0dB to +22dB
Input Level, Gain, Attenuation
1.2:1 to 10:1
-30dB to 0dB
0-6 sec
-80dBu to +20 dBu
0dB to -30dB, infinity
Yes
Input
-80dBu to +20dBu
off, 100dB to 0dB
0.2ms/dB to 50 ms/dB
Key Signal, Gate LED, Graphical
Yes
20Hz to 20kHz
0.016 to 3.995 Octave
-50dB to +12dB, off, polarity invert
4 available
Enable per channel, 0dB to infinity
0 to -50dB, Mute
.csv, .fir (Output only, 48kHz only, 2-384 Taps)
Constant Q or Proportional
0.499oct to 0.25oct
20-20kHz
-30dB to +15dB
0.016 to 3.995 Octave
20Hz-20kHz
-15dB to +15dB
20Hz-20kHz
20Hz-20kHz
3.047 to 0.267
20Hz-20kHz
92.436 to 0.267
12/18/24/48 dB/oct
12/24/48 dB/oct
Off, 20Hz-20KHz
0-21ms
0-682ms
0-10.6ms
-60dBu to +20dBu
1dB
Off, -50dBu to +20dBu
20Hz-12kHz
Off, -50dB to +12dB
Per channel
24 bit
32-bit floating point
48kHz, 96kHz
1.42ms
0.71ms
19 x 3.50 x 16.84" (483 x 89 x 428mm)
23 lb (10.4kg)
Just imagine the power and versatility of the NE4250.10PE 4-Channel 250W Network Enabled Power Amplifier with Protea DSP and OPDante Option Card. This advanced, high-quality audio equipment is designed to deliver superior sound quality and efficient performance.
This model is a 4-channel package rated at 250W per channel, with separate Hi-Z and Low-Z models available. It's part of a broader range of NE Series Amplifiers offered in two separate platforms - the standard network amplifier and a network amplifier with an on-board Protea DSP Processor.
Audio professionals appreciate the intuitive and easy-to-navigate Protea DSP, making the NE4250.10PE a powerful, durable, and efficient choice for superior sound quality and advanced connectivity options. Experience the difference with the NE4250.10PE 4-Channel 250W Network Enabled Power Amplifier with Protea DSP and OPDante Option Card.