Audio-Technica AT-LPW50BT-RW Fully Manual Wireless Belt-Drive Turntable
SKU: AUATLPW5BTRW MFR: AT-LPW50BT-RW
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Enjoy superior sound quality with the AT-VM95C cartridge & elliptical stylus.
  • Stream vinyl wirelessly via Bluetooth 5.2 to your favorite speakers or headphones.
  • Experience precise playback with the active speed stabilization motor on this turntable.
  • Crafted with a sleek rosewood finish, this turntable enhances your listening space.
  • Easily connect to powered speakers using the built-in phono preamp for vinyl enjoyment.
  • The balanced tonearm ensures accurate tracking, preserving your record collection.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/28/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
Does the AT-LPW50BT-RW Turntable offer both wired and wireless connectivity?
What is the platter rotation speed of the AT-LPW50BT-RW Turntable?
What type of phono cartridge does the AT-LPW50BT-RW Turntable come with?
What is the design of the AT-LPW50BT-RW Turntable?
The AT-LPW50BT-RW Turntable features a stylish design with an anti-resonance 30mm thick MDF plinth and a striking rosewood-finished wood veneer.
What is the brand of the AT-LPW50BT-RW Turntable?
Shopper : Why Did You Choose This?CRAIG W : To listen to my vinyl records
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Audio-Technica AT-LPW50BT-RW Specifications
Communication
Communication
Jump to...
  • Communication System
    Bluetooth version 5.2
  • RF Output
    15 mW EIRP
  • Maximum Communication Range
    Line of sight - approx. 33' (10m)
  • Frequency Band
    2.402 GHz to 2.480 GHz
  • Modulation Method
    GFSK, Pi/4DQPSK, 8DPSK
  • Compatible Bluetooth Profiles
    A2DP
  • Supported Codecs
    SBC
Turntable
Jump to...
  • Type
    Belt-drive manual turntable
  • Motor
    DC servo with Active Speed Stabilization
  • Drive Method
    Belt drive
  • Speeds
    33-1/3 RPM, 45 RPM
  • Turntable Platter
    Die-cast aluminum
  • Wow and Flutter
    < 0.15 % WRMS (33 RPM) at 3 kHz
  • Signal-to-Noise Ratio
    > 60 dB
  • Output Level
    PHONO: 4.0 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
    LINE: 252 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
  • Phono Pre-Amp Gain
    35 dB nominal, RIAA equalized
Tonearm
  • Type
    Static balanced straight carbon tonearm
  • Effective Length
    223.6mm
  • Overhang
    18.6mm
  • Maximum Tracking Error Angle
    Less than 2.0 Degree
  • Stylus Pressure Adjustment Range
    0 to 3 g
  • Applicable Cartridge Weight Range
    0.40 to 0.58 oz (11.5 to 16.5g) (including headshell)
Cartridge & Hardshell
  • Cartridge Type
    VM
  • Recommended Load Impedance
    47,000 ohms
  • Output Voltage
    4.0 mV (1kHz, 5cm/sec)
  • Stylus
    0.3 x 0.7 mil bonded elliptical stylus
  • Cantilever
    Aluminum pipe
  • Tracking Force Range
    1.8 to 2.2g (standard 2.0 g)
  • Weight
    Cartridge: 0.22 oz (6.1g)
    Headshell: 0.29 oz (8.5g) (Including lead wires)
    Headshell: 0.27 oz (7.7g) (Excluding lead wires)
  • Headshell Overhang Adjustment
    +/-5mm
General
  • Power Supply Requirements
    100-240 V, 50Hz/60Hz, 0.6 A Max
  • Power Consumption
    1.8 W
  • AC Adapter
    12 V, 0.5 A
  • Dimensions (W x D x H)
    16.54 x 13.39 x 4.96" (420 x 340 x 126mm)
  • Weight
    12 lbs (5.5kg)
  • UPC Code
About Audio-Technica AT-LPW50BT-RW
Constructed with an anti-resonance 30mm thick MDF (medium density fiberboard) plinth, this durable turntable is designed to dampen low-frequency acoustical feedback. Its striking rosewood-finished wood veneer adds a touch of elegance to any setting, while ensuring reliable performance.
Audio-Technica AT-LPW50BT-RW Features
  • Fully manual, belt-drive operation with two speeds: 33-1/3 and 45 RPM
  • Motor features a speed-sensor system to maintain accurate platter rotation speed
  • Adjustable dynamic anti-skate control
  • Professional anti-resonance, die-cast aluminum platter with rubber mat
  • Straight carbon-fiber tonearm with hydraulically damped lift control and lockable rest
  • Anti-resonance 30 mm thick MDF (medium density fiberboard) plinth with rosewood-finished wood veneer