Audix 50" MICROBOOM50 Carbon Fiber Boom System with M1255BHC Hypercardioid Microphone, 50Hz-19kHz Frequency Response, 150 Ohms Output Impedance
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Achieve pristine audio with this Audix hypercardioid microphone for clear vocal recordings.
  • Enjoy a wide 50Hz-19kHz frequency response, capturing every nuance of your performance or speech.
  • The 50" carbon fiber boom system offers flexible, discreet microphone placement in any setting.
  • With a 150 Ohms output impedance, experience consistent, high-quality sound with minimal noise.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the benefit of the carbon fiber construction of the boom system?
What is the frequency response of the Audix MB5055HC MicroBoom Carbon Fiber Boom System?
The Audix MB5055HC MicroBoom Carbon Fiber Boom System has a frequency response of 50Hz-19kHz, making it capable of capturing a wide range of sound frequencies. This makes it a versatile choice for a variety of recording and live sound applications.
What does the internally shielded cable in the system do?
Can the Audix MB5055HC MicroBoom Carbon Fiber Boom System be mounted on any microphone stand?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Audix 50" MICROBOOM50 Carbon Fiber Boom System with M1255BHC Hypercardioid Mic Specifications
  • MICROBOOM50: Material Rod
    Carbon Fiber
  • MICROBOOM50: Gooseneck
    Steel
  • MICROBOOM50: Connectors
    Brass
    Bottom: Mini-xlr male
    Top: Mini-xlr female
  • MICROBOOM50: Length
    50" / 127cm
  • MICROBOOM50: Diameter
    .20" / 0.5cm
  • MICROBOOM50: Finish
    Non-reflective black
  • M1255BHC: Transducer Type
    Condenser
  • M1255BHC: Frequency Response
    50Hz-19kHz
  • M1255BHC: Polar Pattern
    Hypercardioid
  • M1255BHC: Output Impedance
    150 Ohms
  • M1255BHC: Sensitivity
    10 mV / Pa at 1k
  • M1255BHC: SNR (A-weighted)
    73dB
  • M1255BHC: Equi Noise Level (A-weighted)
    21dB
  • M1255BHC: Maximum SPL at .5% THD
    =130 dB
  • M1255BHC: Dynamic Range
    109dB
  • M1255BHC: Power Requirements
    18-52V
  • M1255BHC: Connector
    3 pin mini-XLRm