The EVO-IPS19 On-Camera Package includes a 19" prompt monitor, Autoscript's new Intelligent Prompting mounting, and a durable carbon fibre hood. The complete assembly has been designed to minimize the number of parts and improve setup time.
Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
19" (48.2cm)
4:3
350 nits
1280 x 1024
1000:1
LAN only
4-pin XLR, 12VDC +/-5%
30W Max
H/V 170 Degree /160 Degree
18.4 x 15.7 x 1.6" (468 x 399 x 42mm)
Complete on-camera system: 25.4 lb (11.5kg)
Monitor only: 8.8 lb (4kg)
Make your filming or broadcasting experience seamless with the EVO-IPS19 On-Camera Package, featuring a 19" Prompt Monitor and Carbon Fibre Hood. This innovative product is a testament to Autoscript's class-leading design and commitment to providing high-quality, professional teleprompter solutions.
The 19" prompt monitor, housed in a super slim chassis with a depth of just 42mm, is a testament to the product's sturdy yet lightweight design. It's the natural choice for those seeking a larger, clear, and easy-to-read display. The monitor settings, including brightness, contrast, sharpness, image flip, and the on-screen clock, can be easily configured in WinPlus-IP(S), providing a user-friendly interface.