The Behringer Eurolive B1200D-PRO is capable of extremely high sound pressure levels (122 dB Full Space, 1 W at 1 m) and offers a frequency range of 45-180 Hz.
Review Summary
2023-03-28T14:01:51
Exactly what I needed. Shiped quick and in good shape.
ED K.
2021-12-05T08:01:22
Received the speaker quickly and as described.
Dennis B.
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
500 W
XLR, servo-balanced
+4 dBu at 0 dB (center position) for full rated power
12 kOhms unbalanced, 24 kOhms balanced
XLR, servo-balanced
300 Ohms unbalanced, 600 Ohms balanced
100 Hz, Butterworth, 18 dB slope
-infinity to +6 dB
40 Hz - 90 Hz; +10 dB
Switchable
70 -150 Hz, Butterworth, 24 dB slope
Switchable
45 Hz - 180 Hz (-10 dB)
60 Hz - 130 Hz (+/-3 dB)
>100 dB
max. 122 dB at 1 m
307 mm / 12", 8 Ohms
Optic
Green
Red
Amber
Full short circuit, open circuit, thermal protection
Turn-on/off muting
120 V-, 60 Hz (T 6.3 A H 250 V)
110 W
Standard IEC receptacle
17 x 14.8 x 16.7" / 43.18 x 37.59 x 42.41cm
43.1lbs / 19.54kg
Experience the unparalleled audio quality of the Behringer Eurolive B1200D-PRO, a high-performance active 500-Watt 12" PA subwoofer. This powerful, compact, and reliable subwoofer is designed to deliver the ultimate in low-frequency reproduction, making it an ideal choice for live performances, concerts, and events.
Engineered with a built-in stereo crossover, this subwoofer is perfectly suited for use with any active 2-way loudspeakers. It boasts a robust 500-Watt Class-D amplifier and a 15" long-excursion Low-Frequency (LF) transducer, providing extreme levels of low-end punch. The clarity and definition it offers are typically reserved for much larger systems.
The custom-engineered LF transducers are designed specifically for each application, ensuring flawless performance and professional results. Capable of extremely high sound pressure levels (122 dB Full Space, 1 W at 1 m), this subwoofer offers a frequency range of 45-180 Hz.