Bosch LB20-PC60EW-5L 5" 2-Way Extreme Conditions Cabinet Speaker, 70/100V Transformer with 8 Ohms Bypass, 300W Peak, IP65, White, Pair
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience superior sound quality with this Bosch cabinet speaker, perfect for clear audio.
  • This durable speaker is IP65 rated, ensuring reliable performance in extreme conditions.
  • Enjoy versatile connectivity with Euroblock connectors for easy setup and integration.
  • Achieve optimal audio coverage with a wide 90° x 90° dispersion angle for balanced sound.
  • This Bosch speaker delivers powerful performance with 300W peak power for impactful sound.
  • Install these 5" speakers easily with included U-brackets, ideal for commercial audio setups.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Add Adorama Protect:
Available to U.S. customers only.
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
Can the LB20-PC60EW-5L speakers be used in areas with high exposure to water and dust?
Are the LB20-PC60EW-5L speakers suitable for both background music and public address systems?
What type of installations is the included U-Bracket designed for?
How does the power selection work for the LB20-PC60EW-5L speakers?
The LB20-PC60EW-5L features a 60W transformer that allows for power selection of 7.5W (70V only), 15W, 30W, or 60W for either 70V or 100V lines, or an 8 Ohms bypass, with a convenient switch on the input panel for easy adjustments.
Can the LB20-PC60EW-5L be integrated with other Bosch LB20 series speakers?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Bosch LB20-PC60EW-5L Specifications
  • Frequency Response (-3 dB)
    90 Hz - 20 kHz
  • Frequency Response (-10 dB)
    55 Hz - 20 kHz
  • Sensitivity
    89 dB
  • Max SPL (calculated)
    108 dB, 114 dB Peak
  • Coverage Angle
    Horizontal 90 deg. , Vertical 90 deg.
  • Power Handling
    75W (300W Peak) Continuous Pink Noise (100 hours)
  • Low Z
    Yes
  • Nominal Impedance
    8Ohms
  • Minimum Impedance
    6.5Ohms
  • Recommended High-Pass
    60Hz (24 dB/octave)
  • Input Transformer (70V/100V)
    60W
  • Transformer Taps
    70V: 60 W, 30 W, 15 W, 7.5 W, 8Ohms
    100V: 60 W, 30 W, 15 W, 8Ohms
  • LF Transducer
    5.25" (133mm)
  • HF Transducer
    0.75" (20mm)
  • Connectors
    Max. wire size 12AWG (2.5mm)
  • Environmental
    IP-65 (per IEC-60529)
  • Packaged Quantity
    2
  • Dimensions (HxWxD)
    255 x 180 x 150mm (10.04 x 7.09 x 5.91")
  • Weight
    3.2kg (7.05 lbs)
  • UPC Code
About Bosch LB20-PC60EW-5L
Take your audio experience to the next level with the LB20-PC60EW-5L 5" 2-Way Extreme Conditions Cabinet Speaker from Bosch. This high-performance, full-range, 5.25" (133mm) surface mount speaker is meticulously engineered to deliver excellent wide, uniform dispersion and outstanding performance.
The speaker utilizes a 60W transformer, offering a selection of 7.5W (70V only), 15W, 30W, or 60W delivered to the speaker system using either 70V or 100V lines or 8Ohms bypass for low impedance lines. Selection is conveniently done with a switch on the input panel located on the rear of the speaker.
Bosch LB20-PC60EW-5L Features
  • Carefully engineered for the toughest weather conditions (IP65)
  • Long throw 5.25" (133mm) woofer housed in a UL 94-5VB fire rated ABS plastic for extended LF performance down to 55Hz
  • 90W power handling provides for 108 dB maximum SPL (114 dB Peak)
  • 60W transformer with 8Ohms pass-through
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months.
Key Features
What's in the box:
  • Bosch 2x LB20-PC60EW-5L 5 " 2-Way Extreme Conditions Cabinet Speaker
  • U-Bracket
  • 5mm Allen Wrench