SKU: CACJ20EX78B MFR: CJ20EX7.8B IASE S
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Capture stunning 4K UHD footage with this Canon 2/3" ENG lens, perfect for broadcast quality.
  • Benefit from precise focus and framing with detailed distance markings in both feet and meters.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/28/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the focal length range of the Canon CJ20ex7.8B 2/3" 4K UHD Portable ENG Lens?
How does the Canon CJ20ex7.8B lens perform in low-light conditions?
What are the dimensions and weight of the Canon CJ20ex7.8B lens?
The lens is compact and lightweight, measuring 6.69" (W) x 4.50" (H) x 9.06" (L) and weighing only 4.81 lbs.
What are the digital functions incorporated in the Canon CJ20ex7.8B lens?
Is the Canon CJ20ex7.8B lens compatible with HD equipment?
Reviews about this item
Review Summary
Canon CJ20EX7.8B Specifications
General
General
Jump to...
  • Product Category
    ENG Lens
  • Product Series
    CJ20ex7.8B IASE S
Image Composition
Jump to...
  • Object Image Format
    2/3"
  • Aspect Ratio
    16:9
  • Zoom Ratio
    20x
  • Focal Length Range
    7.8 - 156mm
  • Focal Length Range with Extender
    15.6 - 312mm (with 2x Extender)
  • Angular Field of View
    63.2 Degree x 38.2 Degree at 7.8mm
    3.5 Degree x 2.0 Degree at 156mm
  • Angular Field of View with Extender
    34.2 Degree x 19.6 Degree at 15.6mm (with 2x Extender)
    1.8 Degree x 1.0 Degree at 312mm (with 2x Extender)
Optical Brightness
  • Maximum Relative Aperture
    1:1.8 at 7.8-108mm
    1:2.6 at 156mm
  • Maximum Relative Aperture with Extender
    1:3.6 at 15.6 - 216mm (with 2x Extender)
    1:5.2 at 312mm (with 2x Extender)
  • MOD From Front of Lens
    0.80 Meter (10mm with Macro)
Scene Composition
  • Object Dimensions at MOD
    91.7 x 51.6cm at 7.8mm
    4.8 x 2.7cm at 156mm
  • Object Dimensions at MOD with Extender
    45.9 x 25.9cm at 15.6mm (with 2x Extender)
    2.4 x 1.4cm at 312mm (with 2x Extender)
Physical
  • Dimensions (W x H x L)
    6.7 x 4.5 x 9.1" (169.9 x 114.4 x 230mm)