Cerwin Vega SUBA18-SLA210 18" 1300W Powered Subwoofer for SLA210 Line Array Speaker
SKU: CVSB18SLA210 MFR: SUBA18-SLA210
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience deep, powerful bass with 1300W of pristine audio from this Cerwin Vega powered subwoofer.
  • Designed for seamless integration, this 18" subwoofer is perfectly compatible with SLA210 line array speakers.
Cerwin Vega SUBA18-SLA210 Specifications
  • Material
    Cabinet: Wood
  • Compatibility
    SLA210 Line Array Speaker
  • Frequency Response (-3dB)
    45Hz - 250Hz
  • Drivers
    1x 18"(460mm)LF
  • Rated Power
    1300W / 8 Ohm RMS
  • Nominal Impedance
    8 ohms
  • Dimensions
    24.61 x 20.47 x 26.85" (625 x 520 x 682mm)
  • UPC Code
About Cerwin Vega SUBA18-SLA210
Built-in Power and Smart Control
Cerwin Vega SUBA18-SLA210 Features
  • Massive Bass: 18" woofer for deep, impactful sound in large spaces
  • Integrated Amp: 1300W power module runs the sub and three top speakers
  • Smart Audio: Built-in computer control for perfect sound balance
  • Road Ready: Rugged wood cabinet with a tough, waterproof coating
  • Scalable Setup: Designed for easy connection to the SLA210 array system
Key Features
What's in the box:
  • Cerwin Vega SUBA18-SLA210 18" 1300W Powered Subwoofer