Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Capacity in Millions of Packets per Second (64-byte packets): 6.55Mpps
Switching Capacity in Gigabits per Second: 8.8Gbps
Up to 8192 MAC addresses
Standard 802.1d Spanning Tree support, enabled by default
Fast convergence using 802.1w (Rapid Spanning Tree [RSTP])
Multiple Spanning Tree instances using 802.1s (MSTP)
16 instances are supported
Support for IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP):
Support for up to 256 VLANs simultaneously
Port-based and 802.1Q tag-based VLANs
Management VLAN
Guest VLAN
VLANs transparently cross a service provider network while isolating traffic among customers
Protocols for automatically propagating and configuring VLANs in a bridged domain
HOL blocking prevention
Frame sizes up to 9216 supported
Support up to 512 rules
802.1X: RADIUS authentication
Guest VLAN
Multiple host mode
Supports RADIUS and TACACS authentication
Switch functions as a client
Supported
Broadcast, multicast, and unknown unicast
DOS attack prevention
SSH is a secure replacement for Telnet traffic. SCP also uses SSH. SSH v1 and v2 are supported
8 hardware queues per port
Port-based
802.1p VLAN priority-based
IPv4/v6 IP precedence, type of service (ToS), and DSCP-based
Differentiated Services (DiffServ)
Classification and re-marking ACLs, trusted QoS
Ingress policer
Egress shaping and rate control
Per VLAN, per port, and flow-based
IGMP limits bandwidth-intensive multicast traffic to only the requesters
Supports 256 multicast groups
RFC 2674, RFC 2737, RFC 2819, RFC 2863, RFC 1157, RFC 1493, RFC 1215, RFC 3416
IPv6 host mode
IPv6 over Ethernet
IPv6/IPv4 Dual Stack
IPv6 neighbor and router discovery (ND)
IPv6 stateless address auto-configuration
Path maximum transmission unit (MTU) discovery
Duplicate address detection (DAD)
ICMP version 6
Drop or rate limit IPv6 packets in hardware
Prioritize IPv6 packets in hardware
Deliver IPv6 multicast packets only to the required receivers
Web/SSL, Telnet server/SSH, DHCP Client, DHCP Autoconfig, CDP, LLDP
Scriptable CLI, a full CLI is supported. User privilege levels 1 and 15 are supported for the CLI
Support for Cisco Small Business FindIT Network Tool
Coexistence of both protocol stacks to ease migration
Web browser upgrade (HTTP/HTTPS) and Trivial File Transfer Protocol ( TFTP)
Dual images for resilient firmware upgrades
Simple Network Time Protocol (SNTP)
Configurable multiple banners for web as well as CLI
HTTP/HTTPS; TFTP upgrade
DHCP client
BOOTP
Cable Diagnostics
Ping
Traceroute
Syslog
The switch advertises itself using the Bonjour protocol
Browser: Internet Explorer 8 or later
Mozilla Firefox 20 or later
Google Chrome 23 or later
Safari 5.1 or later
Support 802.3az Energy Efficient Ethernet on all ports
Substantially reduce the power consumption when link bandwidth is not at full utilization
Automatically turns power off on Gigabit Ethernet and 10/100 RJ-45 ports when detecting a link down
Active mode is resumed without loss of any packets when the switch detects the link up
Support Cisco Pre-Standard PoE
Reset button
Unshielded twisted pair (UTP) Category 5 or better for 10BASE-T/100BASE-TX
UTP Category 5
Ethernet or better for 1000BASE-T
System, Link/Act, Speed
32MB
128MB
24 Fast Ethernet plus 2 Gigabit Ethernet
24 Fast Ethernet
2 Gigabit Ethernet combo
4.1MB
100-240V, 50-60Hz, Internal
UL (UL 60950), CSA (CSA 22.2), CE mark, FCC Part 15 (CFR 47) Class A, C-tick
0 to 50 deg. C (32 to 122 deg. F)
-20 to 70 deg. C (-4 to 158 deg. F)
10% to 90%, relative, noncondensing
EEE + Energy Detect
110V=8.2W
220V=9.2W
28.0 BTU/hr
No
24 10/100 ports
2 Gigabit RJ45/SFP combo port
440 x 44 x 201mm (17.32 x 1.73 x 7.91")