SKU: CV15PP50HR MFR: VGA15P-P-50HR
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience reliable video with our 50ft VGA cable, perfect for long-distance setups.
  • Enjoy crystal-clear visuals up to QXGA (2048x1536) with this high-resolution VGA cable.
  • This Pro AV/IT series VGA cable ensures a dependable connection for your presentation needs.
  • Triple-shielded VGA cable minimizes interference, delivering superior signal quality every time.
  • Built to last, our Xtra-Flex PVC jacket VGA cable withstands daily wear and tear for longevity.
  • Nickel-finished HD15 connectors on this VGA cable provide a secure and corrosion-resistant fit.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What environments is the Comprehensive 50' Pro AV/IT Series VGA HD 15 Pin Plug to Plug Cable suitable for?
What features enhance the performance of this VGA HD 15 Pin Plug to Plug Cable?
What measures are taken to ensure the durability of this VGA cable?
Is the Comprehensive 50' Pro AV/IT Series VGA HD 15 Pin Plug to Plug Cable compliant with any standards?
Yes, this cable is compliant with UL and RoHS standards, ensuring quality and safety.
What makes this VGA cable different from imitation cables?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Comprehensive VGA15P-P-50HR Specifications
  • Connector Type 1
    HD15 Male
  • Connector Type 2
    HD15 Male
  • Resolution
    SVGA through QXGA (2048x1536)
  • Gauge
    26AWG
  • Center Conductor
    Tinned Copper
  • Connector Finish
    Nickel
  • Shielding
    Triple Shielded, Inner Bare Copper Wrap, Outer 100% Aluminum Mylar Wrap, 95% Braid
  • Attenuation at 100MHz at 100ft
    5.460dB
  • Attenuation at 400MHz at 100ft
    11.109dB
  • Attenuation at 1000MHz at 100ft
  • UL Rated
    Yes
  • Ferrite Cores
    No
  • RoHS Compliant
    Yes
  • Cable outer diameter
    0.35" (9.0 mm)
  • Jacket Type
    Xtra-Flex PVC
  • Temperature Rating
    80 deg C
  • Voltage
    30V
  • Weight
    6.5lbs / 2.93kg
  • UPC Code
About Comprehensive VGA15P-P-50HR
The Comprehensive 50' Pro AV/IT Series VGA HD 15 Pin Plug to Plug Cable is a high-performance solution, designed to deliver exceptional reliability and value. Renowned globally, this cable is the preferred choice for various high-demand environments such as boardrooms, classrooms, data centers, schools, government installations, stadiums, broadcast studios, stages, and other mission-critical applications.
Constructed for true high-resolution performance, this VGA HD 15 Pin Plug to Plug Cable features three individually 95% shielded 26 gauge coaxes. This design ensures maximum signal transfer and superior quality for high-resolution video and graphics.
Compliant with UL and RoHS standards, the Comprehensive 50' Pro AV/IT Series VGA HD 15 Pin Plug to Plug Cable is a testament to quality and safety. This cable is not just a purchase, but an investment in reliable and high-quality connectivity.
Comprehensive VGA15P-P-50HR Features
  • HD15 Male to HD15 Male
  • 26 Gauge low loss construction supports high-resolution imaging up to QXGA 2048x1536
  • 3 individually 95% tinned copper braid shielded coaxes
  • 100% aluminum foil shield wrap provides extra coverage