CyberPower OL10KRTHD 10000VA/10000W Smart App Sine Wave Rack/Tower UPS System, Black
Earn VIP Reward Points
Key Features
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
CyberPower OL10KRTHD Specifications
General
General
Jump to...
  • Energy Saving
    ECO Mode Efficiency >98%
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Online Double Conversion
  • Backfeed Protection
    Yes
  • Circuit Breaker
    70 A
  • Cold Start
  • Input Frequency Range
    40 Hz - 70 Hz
  • Input Plug Type
    Hardwire
  • Input Power Factor
    0.99
  • Input Voltage Range
    120 VAC - 139 VAC for 0-25% Load
    140 VAC - 159 VAC for 0-50% Load
    160 VAC - 179 VAC for 0-75% Load
    180 VAC - 280 VAC for 0-100% Load
  • Nominal Input Voltage
    200 - 240 VAC
  • Bypass
    Internal Bypass (Automatic and Manual)
  • Crest Factor
    3:1
  • ECO Mode Voltage Regulation
    +/-10%, +/-15% (configurable)
  • Harmonic Distortion
    < 3% at Linear Load
    < 5% at Non-Linear Load
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 0.25Hz (auto-sensing or configurable)
  • On Battery Voltage
    200/208/220/230/240 VAC +/- 2% (configurable)
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    4 - NEMA L6-20R
    2 - NEMA L6-30R
    1 - Hardwire Terminal Block
  • Outlets - Total
    6
  • Output Power Factor
    1
  • Short Circuit Protection
    UPS Output Cut off Immediately
    Input Fuse / Circuit Breaker Protection
  • Typical Transfer Time
    0 ms
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    10000 VA
  • Watts
    10000 W
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    UPS Fault
  • Dry Contacts
    No
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On (White)
  • Management Cable
    USB Cable
  • Removable LCD Control Panel Option
  • Rotatable LCD Control Panel Option
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
  • Serial Port
    1 Serial
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    35 dBA to 66 dBA (0% to 100% load)
  • Online Thermal Dissipation
    2025 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 10000' (0 - 3048m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 90 % (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
    0 - 50000' (0 - 15239m)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
  • Storage Temperature
    -4 - 113 Degree F (-20 - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    CSA C22.2 No.107.3
    FCC Part 15 Class A
Battery
  • Battery Equalization Technology
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP192VL2U01
  • Field-serviceable Battery
    Replaceable by qualified technician
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X8
  • Runtime at Full Load
    2.4 min
  • Runtime at Half Load
    8.3 min
  • Smart Battery Management (SBM) Mode
  • Typical Recharge Time
    4 Hours (0% to 90% charged)