Earn VIP Reward Points
Key Features
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower OL2K2RTHD Specifications
General
General
Jump to...
  • Color
    Black
  • Material
    Metal
  • Form Factor
    Rack/Tower
  • Mounting Hardware
    Yes
  • Rack Height
    2U
  • Energy Saving
    ECO Mode Efficiency >96%
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Online Double Conversion
  • Backfeed Protection
    No
  • Circuit Breaker
    20 A
  • Cold Start
  • Cord Length
    10' (3m)
  • Input Frequency Range
    40Hz - 70Hz
  • Input Plug Type
    NEMA 5-20P
  • Input Power Factor
    0.99
  • Input Voltage Range
    60 VAC - 69 VAC for 0-60% Load
    70 VAC - 79 VAC for 0-70% Load
    80 VAC - 89 VAC for 0-80% Load
    90 - 95 VAC for 0-90% load
  • Nominal Input Voltage
    100 - 125 VAC
  • Bypass
    Internal Bypass (Automatic and Manual)
  • Crest Factor
    3:1
  • ECO Mode Voltage Regulation
    +/-10%, +/-15% (configurable)
  • Harmonic Distortion
    < 3% at Linear Load
    < 5% at Non-Linear Load
  • Maintenance Bypass
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60Hz +/- 0.25Hz (auto-sensing or configurable)
  • On Battery Voltage
    100/110/115/120/125 VAC +/- 2% (configurable)
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    6 - NEMA 5-20R
    1 - NEMA L5-20R
  • Outlets - Total
    7x
  • Output Power Factor
    0.82
  • Short Circuit Protection
    UPS Output Cut Off Immediately or Input Fuse / Circuit Breaker Protection
  • Typical Transfer Time
    0 ms
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    2200VA
  • Watts
    1800W
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    710 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    UPS Fault
  • Dry Contacts
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On (White)
  • Management Cable
    USB Cable
  • Removable LCD Control Panel Option
  • Rotatable LCD Control Panel Option
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - with optional RMCARD205
  • Serial Port
    1 Serial
  • Software
    PowerPanel Business (Free Download)
Environmental
  • Audible noise
    At 1m from surface of unit: 24.2 dBA to 57.1 dBA (0 to 100% load)
  • ECO Mode Thermal Dissipation
    176 BTU/hr
  • Online Thermal Dissipation
    497 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0-9843' (0-3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0-90% (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 Degree F to 104 Degree F (0 Degree C to 40 Degree C)
  • Storage Elevation
    0-49213' (0-14999m)
  • Storage Relative Humidity
    0-95% (non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 Degree F to 113 Degree F (-15 Degree C to 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    CSA C22.2 No.107.3
    FCC Part 15 Class A
Battery
  • Battery Equalization Technology
  • Battery Size
    12V/9 Ah
  • Extended Battery Module
    BP36VL2U01
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X3C
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
    1x
  • Runtime at Full Load
    3.1 min
  • Runtime at Half Load
    10.3 min
  • Smart Battery Management (SBM) Mode
  • Typical Recharge Time
    4 Hours (0% to 90% charged)
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead acid
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    1
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    17.05 x 3.4 x 14.96" (43.31 x 8.64 x 38cm)