SKU: CY1500RT2UCN MFR: PR1500RT2UCN
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep your critical devices powered with this 1500VA CyberPower UPS backup system.
  • Enjoy sine wave output, ensuring compatibility with sensitive electronic equipment.
  • The pre-installed RMCARD205 offers remote UPS power management via your network.
  • With 8 outlets, this UPS provides ample connections for all your essential devices.
  • Get up to 18.2 minutes of runtime at half load, keeping you running through outages.
  • This 2U rack/tower UPS offers 2430 Joules of surge protection for peace of mind.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the capacity of the PR1500RT2UCN Smart App Sinewave Rack/Tower UPS?
The PR1500RT2UCN Smart App Sinewave Rack/Tower UPS has a robust capacity of 1500VA and 1500W, providing a reliable power backup for sensitive electronic equipment.
What is the function of the RMCARD205 Remote Management Card?
What is the Automatic Voltage Regulation (AVR) feature?
What is the GreenPower UPS Bypass Design?
What information can be accessed from the LCD panel?
Reviews about this item
CyberPower PR1500RT2UCN Specifications
    Line Interactive
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    15 A
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Voltage
    100 - 125 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120/125 VAC +/- 5%
  • Overload Protection
    On Battery: Internal Circuitry Limiting
    On Utility: Circuit Breaker Protected
  • VA
    1500 VA
  • Watts
    1500 W
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
  • Serial Port
    1x Serial
    1x Dry Contact
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    52.5 dBA
  • Online Thermal Dissipation
    93.3 BTU/hr
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (Non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 Degree F - 104 Degree F (0 Degree C - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (Non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 Degree F - 113 Degree F (-15 Degree C - 45 Degree C)
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X4J
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    6.5 min
  • Runtime at Half Load
    18.2 min
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 16.2" (43.43 x 8.64 x 41.15cm)