SKU: CYPR1500RTAA MFR: PR1500RTXL2UCTAA
Earn VIP Reward Points
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
CyberPower PR1500RTXL2UCTAA Specifications
  • Circuit Breaker
    15 A
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Voltage
    100 - 125 VAC
  • Input Voltage Range
    70 VAC - 155 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120/125 VAC +/- 5%
  • Overload Protection
    On Battery: Internal Circuitry Limiting
    On Utility: Circuit Breaker Protected
  • VA
    1500 VA
  • Watts
    1500 W
    USB Cable
    Serial Cable
    EPO Cable
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - with optional RMCARD205
  • Serial Port
    1x Serial
    1x Dry Contact
Environmental
  • AC Mode Thermal Dissipation
    96.7 BTU/hr
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (Non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 Degree F - 104 Degree F (0 Degree C - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
  • Storage Temperature
    5 Degree F - 113 Degree F (-15 Degree C - 45 Degree C)
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U02
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X4J
  • Runtime at Full Load
    6.5 min
  • Runtime at Half Load
    17.9 min
Physical
  • Country Of Origin
    Taiwan
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 19.7" (43.43 x 8.64 x 50.04cm)