CyberPower PR2200RTXL2UACN 2200VA/2200W Smart App Sinewave Rack/Tower Convertible UPS System
SKU: CYPR2200RT MFR: PR2200RTXL2UACN
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Get pure sine wave output for sensitive electronics, thanks to this reliable UPS backup system.
  • Enjoy versatile installation: use as a rackmount UPS or a tower, adapting to your space needs.
  • Trust the pre-installed RMCARD205 for remote UPS monitoring, offering peace of mind and control.
  • Protect your investment with 2430 Joules of surge protection, shielding against power spikes.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower PR2200RTXL2UACN Specifications
General
General
Jump to...
  • Active PFC Compatible
    Yes
  • Energy Saving
    GreenPower UPS Bypass Technology
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Line Interactive
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    30 A
  • Cord Length
    10' (3m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA L5-30P
  • Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 155 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • Plug Style
    Straight (Twist Lock)
  • Automatic Voltage Regulation
    Double Boost
    Single Buck
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120 VAC +/- 5%
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    8 - NEMA 5-20R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    8
  • Outlets - Critical Loa
    4
  • Outlets - Total
    8
  • Output Power Factor
    1
  • Overload Protection
    Internal Circuitry Limiting
    Circuit Breaker Protected
  • Typical Transfer Time
    6ms; Max 13ms at normal sensitivity
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    2200 VA
  • Watts
    2200W
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    Overcharge
    Overheat
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On
    Line Mode
    Battery Mode
    Fault
    Night Mode
    Wiring Fault
  • Management Cable
    USB Cable
    EPO Cable
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
    Yes - with built-in RJ45 ethernet connection cloud port
  • Serial Port
    1 Serial
    1 Dry Contact
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    57.5 dBA
  • Online Thermal Dissipation
    135 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 9843' (0 - 3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
    0 - 49213' (0 - 14999m)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 - 113 Degree F (-15 - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    CSA C22.2 No 107.3
    FCC Class A
    VCCI
Battery
  • Battery Size
    12 V / 5.7 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U03
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1260X8
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    6.3 min
  • Runtime at Half Load
    16 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours (0% to 90% charged)
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead acid
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
Physical
  • Color
    Black
  • Material
    Metal
  • Form Factor
    Rack / Tower
  • Rack Height
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 24.8" (43.43 x 8.64 x 62.99cm)