SKU: CY2200RTXL2U MFR: PR2200RTXL2UC
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep critical devices running with this 2200VA CyberPower UPS during power outages.
  • Ensure clean power with sine wave output, protecting sensitive electronics investments.
  • Get 3.2 minutes runtime at full load; ample time to save work and shut down equipment.
  • This UPS has eight NEMA 5-20R outlets, ideal for servers, networking, and more.
  • Trust the 2430 Joules surge protection to safeguard your valuable equipment from spikes.
  • Manage power with PowerPanel software, monitoring status of your UPS backup system.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the power capacity of the PR2200RTXL2UC Smart App UPS?
What advanced features does the PR2200RTXL2UC Smart App UPS offer?
How does the PR2200RTXL2UC Smart App UPS ensure efficient power usage?
What is the purpose of the LCD panel on the PR2200RTXL2UC Smart App UPS?
Can the runtime of the PR2200RTXL2UC Smart App UPS be extended?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower PR2200RTXL2UC Specifications
General
General
Jump to...
  • Color
    Black
  • Material of Construction
    Metal
  • Form Factor
    Rack / Tower
  • Rack Height
    2U
  • Active PFC Compatible
    Yes
  • Energy Saving
    GreenPower UPS Bypass Technology
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Line Interactive
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    30 A
  • Cord Length
    10' (3.0m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA L5-30P
  • Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • Plug Style
    Straight (Twist Lock)
  • Automatic Voltage Regulation
    Double Boost
    Single Buck
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120 VAC +/- 5%
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    8 - NEMA 5-20R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    8
  • Outlets - Critical Load
    4
  • Outlets - Total
    8
  • Output Power Factor
    1
  • Overload Protection
    Internal Circuitry Limiting
    Circuit Breaker Protected
  • Typical Transfer Time
    4 ms
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    2200 VA
  • Watts
    2200 W
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    Overcharge
    Overheat
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On
    Line Mode
    Battery Mode
    Fault
    Night Mode
    Wiring Fault
  • Management Cable
    USB Cable
    EPO Cable
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - with optional RMCARD205
  • Serial Port
    1x Serial
    1x Dry Contact
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    57.5 dBA
  • Online Thermal Dissipation
    135 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 9843' (0 - 3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (Non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 Degree F - 104 Degree F (0 Degree C - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (Non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 Degree F - 113 Degree F (-15 Degree C - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    VCCI
    FCC Class A
    CSA C22.2 No 107.3
Battery
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U02
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X4J
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    3.2 min
  • Runtime at Half Load
    10 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead acid
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    4
Physical
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 19.7" (43.43 x 8.64 x 50.04cm)