CyberPower PR3000RT2UCN Smart App 3000VA/3000W Sinewave Rack/Tower UPS
SKU: CYPR300T2CN MFR: PR3000RT2UCN
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep critical systems online with this 3000VA CyberPower UPS, preventing data loss.
  • Get pure sine wave output for sensitive electronics using this reliable power supply.
  • Trust this UPS backup to safeguard servers and networking equipment during outages.
  • Extend runtime with hot-swappable batteries, ensuring continuous power to devices.
  • Manage power with the LCD, plus remote monitoring for optimal UPS performance.
  • Enjoy peace of mind with 2430 Joules surge protection, guarding against power spikes.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the capacity of the PR3000RT2UCN Smart App 3000VA/3000W Sinewave Rack/Tower UPS?
The PR3000RT2UCN Smart App UPS has a high capacity of 3000VA and 3000W, making it suitable for providing power protection to a wide range of devices.
What is the function of the smart app in the PR3000RT2UCN UPS?
How does the PR3000RT2UCN UPS protect electronic devices?
What is the purpose of the Automatic Voltage Regulation (AVR) in the PR3000RT2UCN UPS?
Can I remotely manage the PR3000RT2UCN UPS?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower PR3000RT2UCN Specifications
General
General
Jump to...
  • Active PFC Compatible
    Yes
  • Energy Saving
    GreenPower UPS Bypass Technology
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Line Interactive
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    30 A
  • Cord Length
    10' (3m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA L5-30P
  • Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Plug Style
    Straight (Twist Lock)
  • Automatic Voltage Regulation
    Double Boost
    Single Buck
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120 VAC +/- 5%
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    8 - NEMA 5-20R
    1 - NEMA L5-30R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    9
  • Outlets - Critical Load
    4
  • Outlets - Total
    9
  • Output Power Factor
    1
  • Overload Protection
    Internal Circuitry Limiting
    Circuit Breaker Protected
  • Typical Transfer Time
    4 ms
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    3000 VA
  • Watts
    3000 W
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    Overcharge
    Overheat
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On
    Line Mode
    Battery Mode
    Fault
    Night Mode
    Wiring Fault
  • Management Cable
    USB Cable
    EPO Cable
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
  • Serial Port
    1 Serial
    1 Dry Contact
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    57.5 dBA
  • Online Thermal Dissipation
    192.5 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 9843' (0 - 3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
    0 - 49213' (0 - 14999m)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 - 113 Degree F (-15 - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    VCCI
    FCC Class A
    CSA C22.2 No 107.3
Battery
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X4J
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    1.5 min
  • Runtime at Half Load
    5.5 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead acid
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    4
Physical
  • Color
    Black
  • Form Factor
    Rack / Tower
  • Material
    Metal
  • Rack Height
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 19.7 (43.43 x 8.64 x 50.04cm)
  • Weight
    76.5 lbs (34.7kg)
  • UPC Code
About CyberPower PR3000RT2UCN
With a high capacity of 3000VA and 3000W, this advanced UPS is capable of providing power protection for a wide range of devices. Its innovative design allows for easy rack or tower installation, making it a versatile choice for various setups.