SKU: CYBP3RXL2UAN MFR: PR3000RTXL2UACN
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep critical systems online with this 3000VA CyberPower UPS, preventing data loss.
  • Enjoy peace of mind with 2430 Joules surge protection, guarding against power spikes and surges.
  • Extend runtime with optional external battery packs, scaling power for your growing demands.
  • Install this versatile UPS in a rack or tower configuration, adapting to your space constraints.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the benefit of the Automatic Voltage Regulation (AVR) feature in the PR3000RTXL2UACN?
How does the LCD panel on the PR3000RTXL2UACN enhance user experience?
What is the purpose of the pre-installed RMCARD205 network management card in the PR3000RTXL2UACN?
What makes the PR3000RTXL2UACN an energy-efficient choice?
Can the PR3000RTXL2UACN be installed both as a rack and a tower?
Reviews about this item
CyberPower PR3000RTXL2UACN Specifications
  • Adjustable Voltage Range
    69 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    30 A
  • Cord Length
    10' (3m)
  • Input Frequency Range
    50 Hz - 60 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA L5-30P
  • Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Plug Style
    Straight
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120 VAC +/- 5%
  • Outlet Type
    8x NEMA 5-20R
    1x NEMA L5-30R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    9
  • Outlets - Critical Load
    4
  • Outlets - Total
    9
  • Typical Transfer Time
    6ms; Max 13ms at normal sensitivity
  • Watts
    3000 W
    Overcharge
    Overheat
    Fault
    Night Mode
    Wiring Fault
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
  • Serial Port
    1x Serial
    1x Dry Contact
Environmental
  • Audible noise
    57.5 dBA (at 1m from surface of unit)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Storage Elevation
    0 - 49213' (0 - 14999m)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
Battery
  • Number of Batteries Cell
    8
  • Battery Size
    12 V / 6 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U03
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1260X8
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    3.7 min
  • Runtime at Half Load
    11.7 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours (0% to 90% charged)
    Rack / Tower
  • Material of Construction
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 24.8" (43.43 x 8.64 x 62.99cm)