CyberPower PR3000RTXL2UC 3000VA/3000W Smart App Sinewave Rack/Tower Convertible UPS System, Black
SKU: CYPR3000RTXL MFR: PR3000RTXL2UC
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Experience consistent power delivery with 3000W output, perfect for safeguarding critical home and office equipment.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
CyberPower PR3000RTXL2UC Specifications
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    30 A
  • Cord Length
    10' (3.0m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA L5-30P
  • Input Voltage
    100 - 120 VAC
  • Input Voltage Range
    75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • Plug Style
    Straight (Twist Lock)
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120 VAC +/- 5%
  • Outlet Type
    8 - NEMA 5-20R
    1 - NEMA L5-30R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    9
  • Outlets - Critical Load
    4
  • Outlets - Total
    9
  • Typical Transfer Time
    6ms; Max 13ms at normal sensitivity
  • Watts
    3000 W
    Overcharge
    Overheat
    Fault
    Night Mode
    Wiring Fault
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - with optional RMCARD205
    Yes - with built-in RJ45 ethernet connection cloud port
  • Serial Port
    1 Serial
    1 Dry Contact
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    57.5 dBA
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U02
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X4J
  • Runtime at Full Load
    1.7 min
  • Runtime at Half Load
    7 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours (0% to 90% charged)
    Rack / Tower
  • Material
    2U
  • Dimensions
    17.1 x 3.4 x 19.7" (43.43 x 8.64 x 50.04cm)
  • Weight
    75.4 lbs (34.2kg)
  • UPC Code
About CyberPower PR3000RTXL2UC
Battery Backup
Surge Protection
Sine Wave Output
Automatic Voltage Regulation (AVR)
Battery Equalization Technology
Critical Load Outlets
Fast Charge Technology
Rotatable Multifunction LCD Panel
Toolless Battery Panel Access
Extended Battery Modules (EBMs)
Rack/Tower Versatility
Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
PowerPanel Business Software
Line-Interactive Topology
Energy Star
GreenPower UPS Bypass Design
Typical Applications
• Corporate Servers
• Department Servers
• Network Devices
• Storage Devices
• Telecom Installations
• VoIP Installations
CyberPower PR3000RTXL2UC Features
  • Battery Backup
  • Surge Protection
  • Sine Wave Output
  • Critical Load Outlets
  • Fast Charge Technology
  • Rack/Tower Versatility
  • PowerPanel Business Software
  • Line-Interactive Topology
  • Energy Star
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months.
Key Features