CyberPower PR3000RTXL2UHVACN 3000VA/3000W Smart App Sinewave LCD Rack/Tower UPS System, Black
SKU: CYPR3TX2UVCN MFR: PR3000RTXL2UHVACN
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep critical systems online with this 3000VA CyberPower UPS, preventing data loss.
  • Enjoy pure sine wave output, ensuring compatibility with sensitive electronic equipment.
  • Trust the 2430 Joules surge protection to safeguard your valuable devices from power spikes.
  • Manage power with the intuitive LCD, offering real-time status and control options.
  • This rack/tower UPS provides flexible installation for various environments and setups.
  • Get extended runtime with optional external battery packs for prolonged power outages.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What type of output does the CyberPower PR3000RTXL2UHVACN provide?
How does the Automatic Voltage Regulation (AVR) feature work?
Can the CyberPower PR3000RTXL2UHVACN be managed remotely?
Is the CyberPower PR3000RTXL2UHVACN compatible with extended battery modules?
What is the purpose of the LCD panel on the UPS?
Reviews about this item
CyberPower PR3000RTXL2UHVACN Specifications
  • Adjustable Voltage Range
    151 - 302 VAC
  • Circuit Breaker
    20 A
  • Cord Length
    10' (3.0m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA L6-20P
  • Input Voltage
    200 - 240 VAC
  • Input Voltage Range
    131 VAC - 302 VAC
  • Nominal Input Voltage
    200 - 240 VAC
  • Plug Style
    Straight (Twist Lock)
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    200/208/220/230/240 VAC +/- 5%
  • Outlet Type
    4x NEMA 6-20R
    2x NEMA L6-20R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    6
  • Outlets - Critical Load
    2
  • Outlets - Total
    6
  • Typical Transfer Time
    6ms; Max 13ms at normal sensitivity
  • Watts
    3000W
    Fault
    UPS Fault
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - RMCARD205 pre-installed
    Yes - with built-in RJ45 ethernet connection cloud port
  • Serial Port
    1 Serial
    1 Dry Contact
Environmental
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    57.5 dBA
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
    CSA C22.2 No 107.3
    CE
  • Battery Size
    12 V / 6 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U03
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1260X8
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    3.6 min
  • Runtime at Half Load
    10.7 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours (0% to 90% charged)
  • Battery Quantity
    8
    Rack/Tower
  • Material
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 24.8" (43.43 x 8.64 x 62.99cm)