SKU: CYPR5000RTXL MFR: PR5000RTXL2UC
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Protect your valuable electronics from damaging power surges with advanced surge protection.
  • Enjoy extended battery life and runtime, providing ample time to save work during outages.
  • Maintain optimal output power quality for sensitive equipment, preventing data loss and damage.
  • Connect multiple devices with four versatile outlets, including NEMA 6-20R and L6-30R options.
  • Benefit from the convertible rack/tower design, offering flexible installation for any setup.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower PR5000RTXL2UC Specifications
General
General
Jump to...
  • Active PFC Compatible
    Yes
  • Energy Saving
    GreenPower UPS Bypass Technology
  • Energy Star Certified
    No
  • UPS Topology
    Line Interactive
  • Capacity
    5000VA / 5000W
  • Country of Origin
    Philippines
  • Adjustable Voltage Range
    131 - 302 VAC
  • Cold Start
    Yes
  • Cord Length
    10' (3m)
  • Input Frequency Range
    50 Hz - 60 Hz
  • Input Plug Type
    Hardwire Terminal (NEMA L6-30P power cord included)
  • Input Voltage
    200 - 240 VAC
  • Input Voltage Range
    148 VAC - 254 VAC
    160 VAC - 288 VAC
  • Phase
    Single Phase
  • Automatic Voltage Regulation
    Double Boost
    Single Boost
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    200/208/220/230/240 VAC +/- 5%
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    2 - NEMA 6-20R
    1 - NEMA L6-20R
    1 - NEMA L6-30R
  • Outlets - Critical Load
    1x
  • Outlets - Total
    4x
  • Output Power Factor
    1
  • Output Voltage
    200 - 240 VAC
  • Overload Protection
    On Battery: Internal Circuitry Limiting
    On Utility: Circuit Breaker Protected
  • Typical Transfer Time
    4 ms
  • VA by Input Type
    With Hardwire Terminal:
    5,000 (5 kVA)
    With Power cord:
    4,500 (4.5 kVA) - 200VAC
    4,850 (4.85 kVA) - 208VAC
    5,000 (5 kVA) - 220VAC
    5,000 (5 kVA) - 230VAC
    5,000 (5 kVA) - 240VAC
  • Watts by Input Type
    With Hardwire Terminal:
    5,000 (5 kW)
    With Power cord:
    4,500 (4.5 kW) - 200VAC
    4,850 (4.85 kW) - 208VAC
    5,000 (5 kW) - 220VAC
    5,000 (5 kW) - 230VAC
    5,000 (5 kW) - 240VAC
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    Overcharge
    Fault
  • Dry Contacts
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • Expansion Slot
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On
    Line Mode
    Battery Mode
    Fault
  • Management Cable
    USB Cable, EPO Cable
  • Rotatable LCD Control Panel Option
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - with optional RMCARD205
    Yes - with built-in RJ45 ethernet connection cloud port
  • Serial Port
    1 RS232
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
  • Upgradeable firmware
Environmental
  • AC Mode Thermal Dissipation
    230.7 BTU/hr
  • Audible noise at 1m from surface of unit
    38.5 dBA to 68.5 dBA (0% to 100% load)
  • On Battery Thermal Dissipation
    4478.8 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 9843' (0 - 3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
    0 - 49213' (0 - 14999m)
  • Storage Relative Humidity
    0 - 95% (non-condensing)
  • Storage Temperature
    5 - 113 Degree F (-15 - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    CE
    UL1778
    CSA C22.2 No 107.3
    FCC Class A
    VCCI
Battery
  • Battery Size
    12 V / 9 Ah
  • Battery
    Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module
    BP48VP2U04
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1290X4J
  • Replacement Battery Cartridge Quantity
  • Runtime at Full Load
    1.7 min
  • Runtime at Half Load
    8.3 min
  • Typical Recharge Time
    3 Hours (0% to 90% charged)
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead Acid
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
Physical
  • Color
    Black
  • Material
    Metal
  • Form factor
    Rack / Tower
  • Mounting Hardware
  • Rack Height
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 24.8" (43.43 x 8.64 x 62.99cm)