SKU: CYPRL15RT2UC MFR: PRL1500RT2UC
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Get reliable power with this 1500VA CyberPower UPS, perfect for sensitive electronics.
  • Enjoy sine wave output for seamless power during outages; ideal for critical equipment.
  • Trust the 2430 Joules surge protection to shield your devices from damaging power spikes.
  • The LCD display offers real-time status updates, keeping you informed about your UPS.
  • With 8 NEMA 5-15R outlets, easily connect multiple devices to this versatile power supply.
  • This rack/tower UPS provides up to 18.7 min runtime at half load, ensuring uptime.
See More Product Details
Temporarily On Backorder?Expected Availability: 07/2026Request assistance or get notified
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the benefit of the built-in Cloud monitoring feature in the PRL1500RT2UC UPS?
What does it mean that the PRL1500RT2UC UPS is ENERGY STAR certified?
What type of battery does the PRL1500RT2UC UPS use?
Can the PRL1500RT2UC UPS be installed both horizontally and vertically?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
CyberPower PRL1500RT2UC Specifications
General
General
Jump to...
  • Active PFC Compatible
    Yes
  • Energy Saving
    GreenPower UPS Bypass Technology
  • Energy Star Certified
    Yes
  • UPS Topology
    Line Interactive
  • Adjustable Voltage Range
    70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker
    15 A
  • Cord Length
    10' (3.0m)
  • Input Frequency Range
    47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type
    NEMA 5-15P
  • Input Voltage
    100 - 125 VAC
  • Input Voltage Range
    70 VAC - 155 VAC
  • Nominal Input Voltage
    120 VAC
  • Plug Style
    Right Angle - 45 Degree Offset
  • Automatic Voltage Regulation
    Double Boost
    Single Buck
  • On AC WaveForm
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60 Hz +/- 1%
  • On Battery Voltage
    100/110/120/125 VAC +/- 5%
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • Outlet Type
    8x NEMA 5-15R
  • Outlets - Battery & Surge Protected
    8
  • Outlets - Critical Load
    4
  • Outlets - Total
    8
  • Output Power Factor
    1
  • Overload Protection
    Internal Circuitry Limiting
    Circuit Breaker Protected
  • Typical Transfer Time
    6ms; Max 11ms at normal sensitivity
  • USB Charge Port
    No
  • VA
    1500 VA
  • Watts
    1500 W
Surge Protection & Filtering
Jump to...
  • EMI/RFI Filtration
  • Surge Suppression (Joules)
    2430 J
Management & Communications
  • Audible Alarms
    Battery Mode
    Low Battery
    Overload
    Overcharge
  • Emergency Power Off (EPO) Port
  • HID Compliant USB Port
  • LCD
    Multifunction LCD
  • LED Indicators
    Power On
    Line Mode
    Battery Mode
    UPS Fault
  • Management Cable
    USB Cable
    EPO Cable
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring
    Yes - with optional RMCARD205
  • Serial Port
    1x RS232
    1x Dry Contact
  • Software (Free Download)
    PowerPanel Business
Environmental
  • AC Mode Thermal Dissipation
    96.7 BTU/hr
  • Operating Elevation
    0 - 9843' (0 - 3000m)
  • Operating Relative Humidity
    0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature
    32 - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Elevation
  • Storage Temperature
    5 - 113 Degree F (-15 - 45 Degree C)
Certifications
  • Environmental
    RoHS Compliant
  • Safety
    UL1778
    CSA C22.2 No 107.3
    FCC Class B
    DOE Compliant
    VCCI
Battery
  • Battery Size
    12.8 V / 6 Ah
  • Hot Swappable
  • Replacement Battery Cartridge
    RB1260X4
  • Runtime at Full Load
    8.7 min
  • Runtime at Half Load
    18.7 min
  • Typical Recharge Time
    2hrs (Recover to 90% after full load discharge)
  • User Replaceable Battery
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lithium ion
  • Battery Type
    Non-universal
  • Battery Quantity
    4
Physical
  • Color
    Silver/Black
  • Material
    Metal
  • Form Factor
    Rack / Tower
  • Rack Height
    2U
  • Dimensions (W x H x D)
    17.1 x 3.4 x 19.7" (43.43 x 8.64 x 50.04cm)