Review Summary
2022-01-16T07:18:03
MARLON D.
2020-09-19T07:27:48
MICHAEL G.
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
1x HDMI (HDMI 2.0) Female
1x BNC (3G-SDI / HD-SDI / SD-SDI) Female
HDMI
DCI 4K 23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 fps
1080p 23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 fps
1080i 50/59.94/60 fps
720p 25/29.97/30/50/59.94/60 fps
576p: 50 fps
480p: 59.94 fps
PAL: 50 fps
NTSC: 59.94 fps
SDI
1080PsF 23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 fps
1080i 50/59.94/60 fps
720p: 23.98/24/25/29.97/30/50/59.94/60 fps
PAL: 50 fps
NTSC: 59.94 fps
HDMI: 2-Channel (per Input)
SDI: 2-Channel (per Input)
1x HDMI (HDMI 2.0) Female
2x BNC (3G-SDI / HD-SDI / SD-SDI) Female
2x BNC (3G-SDI / HD-SDI / SD-SDI) Female (Loop Output)
HDMI
576p: 50 fps
480p: 59.94 fps
SDI
HDMI: 2-Channel (per Output)
SDI: 2-Channel (per Output)
SMPTE 259M/274M/292M/296M/ST-2036
None
1x USB (Unspecified Type) Input
1x BNC Genlock
1x Barrel (5 to 32 VDC) Input
5.12 x 4.17 x 1.22" (13 x 10.6 x 3.1cm)
With its compact size of 4.2" x 5.1" x 1.2", the 12G-CROSS 4K HDMI/SDI Cross Converter is a high-quality, durable, and innovative solution for all your video signal conversion needs. Encased in a robust aluminum body, this low-power, fanless converter is designed for optimal performance in any environment.