Lamp EPV JCR14.5V-90W/MR16 Halogen Reflector Bulb
SKU: LMEPV MFR: 1000347
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Get vibrant images with this 90W projector lamp, boasting a 3150K color temperature!
  • Enjoy consistent brightness for your microfilm projects with this reliable Lamp projector lamp.
  • This GX5.3 base type lamp is designed for easy installation in compatible projectors.
  • Experience a long-lasting performance with an average lamp life of 500 hours!
  • Ensure accurate color accuracy in every shot with this high-quality 14.5V projector lamp.
  • Optimize your photography with this 90W Lamp, designed for consistent lighting output.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Calculate Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Lamp EPV Reflector Bulb Specifications
  • Finish
    Clear
  • Type
    1x MR16 Halogen/Tungsten Lamp
  • Base Type
    GX5.3
  • Filament Type
    CC-6
  • Wattage
    90 W
  • Voltage
    14.5 V
  • Current
    6.21 A
  • Color Temperature
    3150K
  • Expected Lamp Life
    500 Hours
  • ANSI Code
    JCR
  • Maximum Overall Length (MOL)
    1.75" (44.5mm)
  • Maximum Overall Diameter (MOD)
    2" (50.7mm)
  • UPC Code
About Lamp EPV Reflector Bulb
Professional MR16 halogen reflector lamp engineered for demanding photography, theatrical, and studio lighting applications. This compact 90W bulb operates at 14.5V and delivers consistent, high-quality illumination with excellent color stability. The built-in reflector design provides focused light output perfect for precise lighting control.
Lamp EPV Reflector Bulb Features
Warranty Information
This product has a limited warranty of 12 months for parts and 12 months for labor.
Key Features