Explore Scientific ED80-FCD100 80mm f/6 Air-Spaced Triplet ED Apochromat Refractor Telescope
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Enjoy stunning, high-contrast views with the Explore Scientific 80mm Apochromat Telescope.
  • Capture breathtaking astrophotography with the telescope's exceptional optical quality.
  • Features a versatile Vixen-style dovetail for easy mounting on astronomy equipment.
  • Achieve precise focusing with the smooth 2.5" Hexagonal Focuser for clear images.
  • Observe faint celestial objects with an impressive limiting magnitude of 12 via telescope.
  • Portable design at 7.5 lbs makes this Explore Scientific telescope perfect for travel.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Overview
Compare
Accessories
Specs
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the benefit of the Hoya FCD100 optics in the ED80-FCD100 80mm f/6 Air-Spaced Triplet ED Apochromat Refractor Telescope?
What is the purpose of the 2.5' Hexagonal focuser in this telescope?
Can the ED80-FCD100 80mm f/6 Air-Spaced Triplet ED Apochromat Refractor Telescope be used for astrophotography?
What celestial objects can I observe with the ED80-FCD100 80mm f/6 Air-Spaced Triplet ED Apochromat Refractor Telescope?
How does the EMD enhanced multi-layer coatings improve the viewing experience?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Explore Scientific ED80-FCD100 Specifications
  • Aperture
    80mm
  • Focal Length
    480mm
  • Focal Ratio
    f/6
  • Limiting Magnitude
    12
  • Resolution
    1.45 arcsec
  • Coatings
    EMD (Enhanced Multilayer Deposition) Coatings
  • Tube Length w/ Dew Shield
    18.5" (475mm)
  • Tube Length w/o Dew Shield
    15" (381mm)
  • Dovetail
    Vixen
  • Diameter
    85mm
  • Weight
    7.5 lbs (3.4kg)
  • UPC Code
36 Accessories for Explore Scientific ED80-FCD100 80mm f/6 Air-Spaced Triplet ED Apochromat Refractor Telescope
  • All Accessories (36)
  • Tripods (4)
  • Eyepieces & Accessories (10)
  • Filters (1)
  • Mount Accessories (2)
  • Pads (2)
  • Flash & Lighting (3)
  • Telescope Accessories (2)
  • Photography Adapters (6)
  • Phone Mount (2)
  • Batteries & Power Supply (4)
About Explore Scientific ED80-FCD100
Under the starlit sky, the ED80-FCD100 80mm f/6 Air-Spaced Triplet ED Apochromat Refractor Telescope by Explore Scientific unveils the hidden beauty of the cosmos. This high-quality, durable telescope is designed to bring the celestial wonders within your reach, from the rugged lunar terrain to the serene structure of Saturn's rings, and even the brightest deep sky gems of the Messier catalog.
Adding to its innovative features, this telescope includes a 2.5" Hexagonal focuser with a rigid design and robust support, capable of handling up to 10 lbs of gear. Compact yet powerful, the 80mm telescope can also be mounted on a larger telescope, adding versatility to your astrophotography experience by separating the guiding and imaging duties.
The telescope tube's outside diameter is 91 mm, and it features an ED80 Classic White f/6 Air Spaced Triplet with Hoya FCD100 optics and an Integrated Dew Shield. With a 480mm focal length and a 2.5" HEX Focuser with 2 extension tubes, it also includes an Integrated Vixen-Style Dovetail and an Explore Scientific 2N1 Hybrid Finder Scope Base installed on the scope. The 99% Reflective 2" Diagonal ensures maximum light capture. Weighing just 7.5lbs, this telescope is the perfect companion for your celestial explorations. (Case and Finder Scope NOT Included)
Explore Scientific ED80-FCD100 Features
  • 80mm Aperture
  • 480mm Focal Length
  • f/6 Focal Ratio
  • Extra-Low Dispersion (ED) Glass
  • EMD Enhanced MultiCoating
  • Apochromatic Triplet Lens System
Key Features
What's in the box:
  • 2.5" Hexagonal Focuser
  • 99% Reflective 2" Diagonal