What is the color temperature range of the Knowled MG1200BI LED monolight?
The Knowled MG1200BI LED monolight has a variable color temperature range of 2800 to 6500K.
Can I adjust the brightness of the Knowled MG1200BI LED monolight?
Can the settings on the Knowled MG1200BI LED monolight be adjusted wirelessly?
What are the angles of the reflectors included in the Knowled MG1200BI LED Video Light Kit?
How do the reflectors mount on the Knowled MG1200BI LED monolight?
The reflectors for the Knowled MG1200BI LED monolight mount with a simple twist.
Reviews about this item
Review Summary
2023-10-26T07:06:07
Rated 5 out of 5
Blazing 2600w
We saw this at NAB NY and this looks amazing, and it's actually 2600w
JOSEPH M.
2023-06-05T04:44:15
Rated 5 out of 5
Powerful New Lighting tool
Theodore Y.
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Godox KNOWLED MG Specifications
General
General
Jump to...
  • Edition
    1200W
  • Kit Style
    With 4 Reflectors
Light Fixture
Jump to...
  • Number of Heads/Lights
    1
  • Display
    LCD
  • Photometrics
    5600K
    65,884fc / 709,200Lux at 3.3 / 1 m*
    7320fc / 78,800Lux at 9.8 / 3m (with Fresnel Lens)
  • Color Temperature
    Bi-Color
  • Color Temperature Range
    2800-6500K
  • Color Modes
    Bi-Color
  • Color Rendering Index (CRI)
    CRI 96
  • Color Quality Scale (CQS)
    CQS 94
  • Dimmable
    Built-In Dimmer (Stepped) 0 to 100%
  • Cooling
    Fan
  • Power Source
    AC/DC
  • Max Power
    1400 W
  • Input Voltage
    100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz at 14 A
Connectivity
  • Battery Connection
    V Mount
Mounting
  • Fixture Type
    Monolight
  • Fixture Mount
    1x 1-1/8" Stud (Via Yoke Mount)
Physical Details
  • Dimensions
    22.8 x 14.9 x 13.9" / 57.9 x 37.8 x 35.4cm (Fixture) 14.6 x 7.5 x 6.4" / 37.2 x 19 x 16.2cm (Power Supply/Controller)
Physical Dimensions
  • Weight
    35.3lb / 16kg (Fixture)14.73lb / 6.68kg (Power Supply/Controller)
31 Accessories for Godox KNOWLED MG1200BI Blazing 1200W Bi-Color LED Video Light Kit with 4 reflectors 45,60,30,15
  • All Accessories (31)
  • Softboxes & Accessories (10)
  • Light Stands & Accessories (12)
  • Fresnel Lens (1)
  • Reflectors (4)
  • Remote & Remote Accessories (2)
  • Replacement Parts (1)
  • Iris (1)
About Godox KNOWLED MG
Are you seeking to elevate your videography with professional-grade lighting The Knowled MG1200BI Blazing 1200W Bi-Color LED Video Light Kit with 4 reflectors 45,60,30,15 from Godox is your solution. This comprehensive kit offers the perfect blend of power, precision, and versatility, designed to enhance your creative expression by giving you complete control over light output.
In summary, the Knowled MG1200BI Blazing 1200W Bi-Color LED Video Light Kit with 4 reflectors 45,60,30,15 is a comprehensive, versatile, and high-quality lighting solution for professional videographers and photographers.
Godox KNOWLED MG Features
  • Delivers a full 1200W power draw at all color temperature ranges
  • 0 to 100% dimming in 0.1% increments for cinema-quality fine tuning
  • Exceptional color rendition and precise color fidelity
  • 20 customized preset lighting schemes to cope with complex and fast-paced shooting scenarios
  • Tiltable 360° yoke and heavy-duty 1-1/8" Junior pin for mounting
  • All-new Godox G-mount supports newly designed light modifiers
  • Includes a rugged 26' power cable with a lockable Neutrik connector
Warranty Information
This product has a limited warranty of 12 months.
Key Features
  • Achieve stunning visuals with this 1200W Bi-Color LED video light, perfect for professional studio lighting.