SKU: M1004600W01 MFR: M100-4600W-01
Earn VIP Reward Points
Key Features
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What type of drone is this case designed for?
This case is specifically designed for the DJI Matrice 100 drone.
Can this case accommodate additional accessories for the drone?
What is the case made of?
Does the case have wheels?
Yes, the case has a wheeled design for easy and convenient transportation.
Does the case protect the drone from bumps and scratches?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
HPRC M100-4600W-01 Specifications
General
General
Jump to...
  • Material
    Hard Shell
  • Color
    Black
  • Compatibility
    DJI Matrice 100
  • Padded Interior
    Yes
  • Closure Type
    Latch
Physical Details
Jump to...
  • Weight
    21.8 lb (9.9kg)
  • Dimensions
    Interior: 24.1 x 24.1 x 13.6" (611 x 611 x 345mm)
    Exterior: 26.4 x 26.7 x 15.3" (670 x 677 x 388.5mm)
  • UPC Code
About HPRC M100-4600W-01
Experience the ultimate protection and convenience with our Wheeled Hard Case with Foam for DJI Matrice 100 in sleek black. This durable and reliable case is specifically designed to securely house your DJI Matrice 100 drone, even with assembled guidance.
In summary, our Wheeled Hard Case with Foam for DJI Matrice 100 in black is a perfect blend of style, durability, and convenience, designed to meet the needs of every drone enthusiast.