The SR305EDX features a 5-piece Maple/Walnut neck and a Nyatoh body. It also has a Jatoba fretboard.
Review Summary
Black Ice Frozen Matte
SR Series
Right-Handed
5
Electric
Satin
Doublecut
Nyatoh
Nyatoh
Maple, Walnut
Bolt-On
Satin Polyurethane
SR5
864mm / 34"
Jatoba Fretboard
305 mm
24
Plastic
45mm
Hardtail
Gold
Die-cast
No
B20 (volume & balancer) & B15 (3-way EQ) plastic knobs
Gold
Ibanez PowerSpan Dual Coil bridge passive, Ibanez PowerSpan Dual Coil neck passive
Master volume / balancer / 3-way Power Tap toggle / 3-band EQ (treble / mid / bass)
HH
Steel
Black Ice Frozen Matte: 4549763352712 | Cosmic Blue Frozen Matte: 4549763352729
Standard
Features
5pc Maple/Walnut neck
The 5pc Maple/Walnut neck provides tonal clarity and superior attack.
Jatoba fretboard
Jatoba has a reddish brown color and produces a rich mid range with a crisp high end.
Medium frets
Medium sized frets enhance the accuracy of your notes.
Nyatoh body
Nyatoh used as the body wood provides a rich mid-low end.
PowerSpan Dual Coil pickups
Ibanez Custom Electronics 3-band EQ
Accu-cast B500 series bridge
The Accu-cast B500 bridge has adjustable saddles for variable string spacing by +/- 1.5mm, answering every bassist's specific string spacing needs.