Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
145Wh (14.54V/ 9.93Ah)
16.8V DC
14.54V DC
14A
80W each
DC 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3A, Max 60W
11V
Over-charge, Over-discharge, Over-current, Thermal protection
To charge:
32 Degree F - 104 Degree F (0 Degree C - 40 Degree C)
Recommended: 50 Degree F - 86 Degree F (10 Degree C - 30 Degree C)
To discharge:
-4 Degree F - 113 Degree F (-20 Degree C - 45 Degree C)
Recommended: 50 Degree F - 104 Degree F (10 Degree C - 40 Degree C)
To store:
-4 Degree F - 122 Degree F (-20 Degree C - 50 Degree C) (less than 1 month)
Required, included
Lithium ion
Non-universal
1
3.82 x 5.75 x 2.32" (9.7 x 14.6 x 5.89cm)
31.68 oz (898.11g) (Approx.)
Why settle for less when you can power your digital cinema cameras and camera stabilizer systems with the DUO-C150P 145Wh 14.54V V-Mount High-Load Lithium-Ion Battery As the upgraded successor of the well-received DUO-C150 battery, this high-capacity power solution is designed to meet the demanding needs of professional videography.
In essence, the DUO-C150P 145Wh 14.54V V-Mount High-Load Lithium-Ion Battery with 2x D-Tap and USB-C PD Port is more than just a battery; it's a comprehensive power solution designed to enhance your professional videography experience.