IOGEAR Professional 1000VA/1000W Online UPS, TAA Compliant
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Safeguard electronics with this 1000VA IOGEAR UPS, delivering pure sine wave output.
  • Enjoy zero transfer time to battery, ensuring continuous power for critical devices.
  • Trust the 1000W power supply to support your sensitive equipment during outages.
  • Extend runtime with optional external battery module, keeping you powered longer.
  • Manage power efficiently with 8 NEMA 5-15R outlets, surge protection included.
  • Rack or tower form factor offers flexible installation options for any environment.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Protection
Q&A
Questions & Answers
FAQ
What is the purpose of the true double conversion technology in this UPS system?
What is the benefit of the expandable power configuration?
What information does the multi-functional LCD interface display?
How does the ECO mode contribute to energy conservation?
How often should the online UPS battery and extendable battery pack be recharged when not in use?
Reviews about this item
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
IOGEAR Online UPS Specifications
UPS Topology
UPS Topology
Jump to...
    On-Line (Double Conversion)
Energy Saving
Jump to...
  • Energy Saving
    >96%(ECO), >89%(AC), >88%(Batt)
Network Interface
  • Network Interface
    SNMP Card
  • Voltage
    100/110/115/120V
  • Voltage Range
    80-150 VAC +/- 5%@ 100% Load, 55-150 VAC +/- 5%@ 50% Load, Derate Capacity to 80% When the Output Voltage is Adjusted to 100VAC
  • Frequency Range
    40 Hz - 70 Hz
  • Cold Start
    Yes
  • Plug Type
    NEMA 5-15P
  • Power Factor
    >= 0.99 @ Nominal Voltage (100% Load)
  • Cord Length
    6' (1.82m)
  • Volt Amp Capacity (VA)
    1000
  • Output Watt Capacity (Watts)
    1000
  • Rated Power Factor
    1
  • On Battery Waveform
    Sine Wave
  • On Battery Frequency
    50/60Hz +/- 3 Hz
  • Outlets
    8x NEMA 5-15R
  • Outlet Types - Battery & Surge Protected
    8x NEMA5-15R
  • Crest Factor
    3:1
  • Harmonic Distortion
    >= 2 % THDv (Linear Load), <= 4 % THDv (Non-Linear Load)
  • Voltage Regulation
    +/- 1%(Batt)
  • Transfer Time (AC to Battery)
    0ms
  • Transfer Time (Inverter to Bypass)
    4ms (ECO)
Battery
  • Battery Info
    Required, Included
  • Battery Material
    Lead-Acid
  • Battery Type
    Non-Universal
  • Battery Quantity
  • Runtime at Half Load (min)
    10.1
  • Runtime at Full Load (min)
    2.95
  • Battery Pack Voltage
    24V
  • Hot-Swappable
    Yes
  • Typical Recharge Time
    3 Hours Recover to 95% Capacity @2A Charging Current., Max Charger Current 8A
  • Extended Battery Module
    GBP24V18AH
Environment
  • Operation Temperature
    32 Degree F to 104 Degree F (0 Degree C to 40 Degree C)
  • Storage Temperature
    -4 Degree F to 122 Degree F (-20 Degree C to 50 Degree C)
  • Humidity
    20-90% RH / 10% to 95% (no condensing)
Certification
  • Certification
    UL FCC
Dimensions
  • Dimensions (L x W x H)
    16 x 17.3 x 3.5" (40.7 x 44 x 8.9cm)
  • Weight
    28.4 lbs (12.9kg)
  • UPC Code
About IOGEAR Online UPS
IOGEAR Online UPS Features
  • High power factor charger up to 1000W capacity with very low ripple current when charging battery
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months.
Key Features