LensCoat LCN3004AFSDC Nikon 300mm Lens Cover Army DC Specifications
About LensCoat LCN3004AFSDC Nikon 300mm Lens Cover Army DC
LensCoat Lens Covers...
Moving a big white (or black) lens near skittish wildlife is like waving your arms a sure way to flush your subject and ruin what could be a once-in-a-lifetime photo opportunity. LensCoat Lens Covers mask your 200 mm to 600 mm lens, giving you a better chance at getting the shot.
LensCoat for the Nikon 300 f/4 AFS:
LensCoat LCN3004AFSDC Nikon 300mm Lens Cover Army DC Features