SKU: LCN400VRBK MFR: LCN400VRBK
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Protect your Nikon 400mm lens with this durable LensCoat lens cover, built for tough shoots.
  • Get a secure fit! The LensCoat lens cover ensures stability, preventing slippage during use.
  • Install in seconds! The easy-to-use LensCoat design allows for quick application and removal.
  • Shield your valuable lens! This lens cover offers reliable scratch protection for peace of mind.
  • Maintain optical clarity with this LensCoat; it won't interfere with your lens performance.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/28/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Overview
Compare
Compatibility
Review Summary
2011-01-28T19:00:00
Rated 1 out of 5
Think Again
DEAN M.
LensCoat LCN400VRBK Nikon 400mm Lens Cover, Black Specifications
Designed For Use With:
  • Nikon
Need Help?
About LensCoat LCN400VRBK Nikon 400mm Lens Cover, Black
LensCoat Lens Covers...
Moving a big white (or black) lens near skittish wildlife is like waving your arms a sure way to flush your subject and ruin what could be a once-in-a-lifetime photo opportunity. LensCoat Lens Covers mask your 200 mm to 600 mm lens, giving you a better chance at getting the shot.
LensCoatTM for the Nikon 400 f/2.8 VR:
LensCoat LCN400VRBK Nikon 400mm Lens Cover, Black Features
  • A LensCoat for all seasons and habitats
  • Available in Forest Green Woodland Cameo, Realtree Hardwoods Snow & Advantage Max4 HD
  • Available in - Canon "White" and Black
  • Sports shooters and photojournalist can get the benefits too
Warranty Information
This product has a limited warranty of 1 month.
Compatibility
See Full Compatibility List
Designed for use with: Nikon .
Key Features