LensCoat LCN400VRDC Lens Cover for the Nikon 400mm Lens Specifications
About LensCoat LCN400VRDC Lens Cover for the Nikon 400mm Lens
LensCoat Lens Covers...
Moving a big white (or black) lens near skittish wildlife is like waving your arms a sure way to flush your subject and ruin what could be a once-in-a-lifetime photo opportunity. LensCoat Lens Covers mask your 200 mm to 600 mm lens, giving you a better chance at getting the shot.
LensCoatTM for the Nikon 400 f/2.8 VR:
LensCoat LCN400VRDC Lens Cover for the Nikon 400mm Lens Features