Jeremyjl02
2023-10-31T20:00:00
BerkeleyCowboy
2023-09-27T20:00:00
Excellent monitor. I really like it so far, but I just may need to get bigger desk :)
GoRad
DoNotBuyIt
jakepi
JayTPA
LG 4.
illz
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
49" (124.46cm)
Yes
3800R
IPS
DCI-P3 98% (CIE1976)
16.7M
0.234 (H) x 0.234 (V) mm
5ms (GtG at Faster)
144Hz
32:9
DQHD
5120 x 1440
400 cd/sq. m (Typ.), 320 cd/sq. m (Min.)
1000:1 (Typ.), 700:1 (Min.)
178 Degree (R/L), 178 Degree (U/D)
Anti-Glare
Yes
Yes (1ea/ver2.0)
Yes (2ea/ver3.0)
90W
Built-in Power
100-240V (50/60Hz)
0.4W
Less than 0.3W
103W
113W
G-SYNC Compatible
AMD FreeSync Premium Pro
HDR10
DisplayHDR 400
10W x 2
-5 - +20 Degree
-15 - +15 Degree
Tilt/Height/Swivel
100 x 100mm
With Stand: 47.8 x 23.1 x 11.1" (121.4 x 58.6 x 28.1cm)
Without Stand: 47.8 x 14.4 x 4.5" (121.4 x 36.5 x 11.43cm)
With Stand: 32.4 lbs (14.69kg)
Without Stand: 27.8 lbs (12.6kg)
Display
Nano IPS Display 49-inch DQHD (5120 x 1440) at 144 Hz
Color
DCI-P3 98% (Typ.) 90% (Min.) VESA Display HDR 400
Connectivity
USB Type-C Dual Controller (KVM Switch)
UltraWide Dual QHD (5120x1440) Go Beyond Multitasking
Expand Your Workspace More Screen, More Possibilities
Motion Content Designed with Video Editing in Mind
Sound Content See it. Hear it. Compose it.
Color Performance for Creators
Nano IPS Display
Nano IPS expresses high-fidelity colors at wide angles and supports realistic visual immersion.
DCI-P3 98% (Typ.)
With 98% (Typ) coverage of the DCI-P3 spectrum, it is a great solution for highly accurate color.
DCI-P3 98% (Typ.) With VESA Display HDR 400
Watch as your HDR videos and games come to life with vibrant colors.
Auto Brightness with Ambient Light Sensor
USB Type-C Connect And Go
Power Delivery Up to 90W
With USB-C connectivity, get fast data, audio and video transmission and device charging with up to 90W power delivery.
144Hz Refresh Rate Immersive Gaming Experience
Rise to the occasion and experience faster, smoother gameplay, regardless of game genre, with up to 144Hz refresh rate.
NVIDIA G-SYNC Compatible
AMD FreeSync Premium Pro
Dynamic Action Sync
Black Stabilizer
Crosshair
Stereo Speaker with Waves MaxxAudio (7Wx2) Turn It Up
Make some noise with built-in 7W stereo speakers equipped with Waves MaxxAudio, and make your games and movies come to life with bigger and bolder sound.