Lilliput FA1014-NP/C Specifications
  • Display Screen
    10.1" (25.6 cm) LED backlit
  • Resolution
    1280 x 800
    Supports up to 1920 x 1080
  • Active Area (W x H)
    8.5 x 5.3" (216.96 x 135.6 mm)
  • Dot Pitch
    0.0565 x 0.1695 mm
  • Aspect Ratio
    16:10
  • Contrast Ratio
    800:1
  • Brightness
    350 cd/m2
  • Viewing Angle
    170 deg. / 170 deg. (H/V)
  • Response Time
    Typical:
    10 msec (Rise Time)
    15 msec (Fall Time)
    Maximum:
    20 msec (Rise Time)
    30 msec (Fall Time)
  • Input Connectors
    AV1, AV2, PC (VGA), HDMI, & DVI
  • Speaker
    Built in
  • Audio Output
    <=1 W
  • Interface
    AV, DC Power, HDMI, VGA, I/O port
  • Light Source
    Single LED (Side-light type)
  • Control
    Basic:
    Dial, Menu, FN, Input, Power
    Advanced:
  • Menu Language
    English/Chinese
  • Battery
    External (available separately)
  • Input Voltage
    7 to 24 VDC
  • Current
    800 mA
  • Power Supply
    12 VDC, 1500 mA (adapter included)
  • Power Consumption
    <=10 W
  • Storage Temperature
    4 to 140 deg. F (-20 to 60 deg. C)
  • Operation Temperature
    32 to 122 deg.F (0 to 50 deg.C)
  • Operation Time
    120 h at 104 deg.F (40 deg.C) and 90% RH
  • Dimensions (H x W x D)
    170 x 250 x 29.5mm (6.69 x 9.84 x 1.16")
  • Weight
    19.8oz (561.32g)
About Lilliput FA1014-NP/C
The Lilliput FA1014-NP/C is a 10.1 inch 16:9 LCD monitor with HDMI VGA and composite.
Black Magic Pocket Cinema Camera Compatible
10.1" monitor with widescreen
HDMI upscaling for full 1080p compatibility
High brightness LCD panel
Connection friendly for computer and multimedia systems
Raspberry Pi compatible monitor
The FA1014 is HDMI compatible making it a good match for the Raspberry Pi for small form PC systems.
I/O Control Interface
What's in the box:
  • Lilliput FA1014-NP/C 10.1 " IPS HDMI Monitor
  • 8-Key Remote Control
  • HDMI Cable
  • VGA Cable
  • I/O Control Line
  • A/V Input Cable
  • DC 12V Plug