The P.
2020-12-30T19:00:00
Rated 5 out of 5
Bigger is better
I’m incredibly pleased with the monitor. Clarity and size is great.
HTEX
2020-12-30T19:00:00
Rated 5 out of 5
Great monitor with great pic quality.
EasySwitch123
Love the size
I love the size of the monitor for work. This allows me to multi-task.
taylorrjr
A good value and good purchase.
The screen is flawless. It has great clarity and no dead pixels. I am definitely please.
KURT T.
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
LG WL550-B Specifications
Picture Quality
Picture Quality
Jump to...
  • Screen Size
    34"
  • Panel Type
    IPS
  • Color Gamut (Typ.)
    sRGB 99% (CIE1931)
  • Color Depth(Number of Colors)
    16.7M
  • Pixel Pitch
    0.2325 x 0.2325mm
  • Response Time (GTG)
    5ms (GtG at Faster)
  • Refresh Rate
    75Hz
  • Aspect Ratio
    21:9
  • Resolution
    2560 x 1080
  • Brightness
    300cd (typ) / 240cd (Min)
  • Contrast Ratio
    700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.)
  • Viewing Angle
    178 Degree (R/L), 178 Degree (U/D)
  • Surface Treatment
    Anti-Glare, 3H
Inputs/Outputs
Jump to...
  • HDMI
    Yes x 2
  • Headphone Out
    YesTypeAdapter
  • Input
    100-240Vac, 50/60Hz
  • Power Save/Sleep Mode (Max)
    <=0.5W
  • DC Off (Max)
    <=0.3W
  • Power Consumption (Typ.)
    39W
  • Power Consumption (Max.)
    42W
Special Features
  • Color Weakness
    Yes
  • Adaptive Sync
    RADEON FreeSync
  • Black Stabilizer
    Yes
  • Dynamic Action Sync
  • Flicker Safe
  • Smart Energy Saving
  • Reader Mode
  • Super Resolution +
  • Color Calibrated
  • Dual controller
  • On Screen Control (OSC)
  • HDR (High Dynamic Range)
    HDR 10
  • HDR Effect
General
  • Dimensions (W x H x D)
    With Stand (Up): 32.5 x 22.5 x 9.1" (82.5 x 57.1 x 23.1cm)
    With Stand (Down): 32.5 x 18.1 x 9.1" (82.5 x 45.9 x 23.1cm)
    Without Stand: 32.5 x 14.6 x 2.0" (82.5 x 37.0 x 5.08cm)
  • Weight
    With Stand: 16.8 lbs (7.62kg)
    Without Stand: 13.0 lbs (5.89kg)
About LG WL550-B
21:9 Full HD Display - More Room For Big Ideas
HDR 10 - Enjoy Breathtaking Clarity
IPS with sRGB 99% - Exceptional Color Fidelity
On-Screen Control 2.2
Radeon FreeSync
Dynamic Action Sync - React Faster to Opponents
Black Stabilizer
Cross Hair
Increase accuracy in First-Person-Shooter games with the center display Crosshair feature.
Edge-Arc Design Stand - Stand It Anywhere
Find your ideal viewing point with the tilt/height adjustable stand.
LG WL550-B Features
  • 34" 21:9 WFHD (2560 x 1080) IPS Display
  • sRGB 99% Color Gamut
  • Radeon FreeSync Technology
  • HDR 10
  • 3-Side Virtually Borderless Design
  • OnScreen Control and Dual Controller
Key Features
  • sRGB 99% Color Gamut
  • Radeon FreeSync Technology
What's in the box:
  • 34WL550-B 34 " 21:9 Full HD UltraWide FreeSync HDR10 IPS Monitor
  • Wall Mount (100x100mm)