HOGMAN526
2013-02-05T19:00:00
Amber
2013-02-05T19:00:00
SDeep
Was originally looking at a 47" from another company and saw the 50" from LG. The LG 50" had a better picture and the price was in my budget. I have had the TV for a little over a month and with NFL Playoffs and the Super Bowl the TV has been eactly what I was looking for!
Noles123
Jon
senior c.
I spent a short amount of time researching brand name products, then I went to a few stores to compare prices, style, and picture quality and LG was clearly the front runner. Based on all of those quality's, LG was basically the best choice, I'm very satisfied, and from here on out, I'll set back and fully enjoy my 50" LG TV LS4000
professor
Get Full HD 1080p picture quality and TruMotion 120Hz with the 50LS4000 LED TV. The LG's LED technology provides a slim profile and delivers amazing brightness, clarity and color detail, as well as greater energy efficiency compared to conventional LCD TVs. The TruMotion 120Hz technology lets you see sports, video games and high-speed action with virtually no motion blur. Now your TV can keep up with your fast- moving entertainment. With almost double the pixel resolution, Full HD 1080p gives it superior picture quality over standard HDTV. You'll see details and colors like never before.