The RPC-20-SCD-RJ is designed to work with a wide range of switches, control systems, and devices that generate either a dry contact closure or voltage output ranging from 5V-24V, AC or DC, with a minimum current of 3mA.
Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Steel with black finish
20A, 125VAC
2 (20A)
6' (1.83m) attached cord with NEMA 5-20P plug
RJ45
20,000A
400V
1 nanosecond
20dB at 100kHz
Line to Neutral
No
ETL Listed (U.S., Canada)
Made in U.S.A. with global components
Chassis: 7.5 x 3.25 x 2.75" (19.05 x 8.26 x 6.99cm)
The RPC-20-SCD-RJ 20A Low Voltage Remote Power Control with Surge Protection, featuring a 6' Cord, RJ45 Connector, and 1 Duplex Outlet, is a versatile and reliable solution from Lowell for managing power distribution in a variety of settings. This advanced power control device is designed to work seamlessly with a wide range of switches, control systems, and devices that generate either a dry contact closure or voltage output ranging from 5V-24V, AC or DC, with a minimum current of 3mA.
Ideal for a multitude of applications, this remote power control is perfectly suited for commercial environments, entertainment venues, government facilities, educational institutions, and houses of worship, where remote power control is often a necessity. With the RPC-20-SCD-RJ 20A Low Voltage Remote Power Control, you can confidently manage your power distribution needs while prioritizing safety and efficiency.