The RPC-15-SCD-RJ 15A Low Voltage Remote Power Control is versatile and can be used with a variety of electronic devices such as cameras, lights, and other equipment used in photography, videography, and audio setups.
The RPC-15-SCD-RJ 15A Low Voltage Remote Power Control features robust surge protection that safeguards your valuable equipment from unexpected power spikes and electrical disturbances.
Thanks to its one duplex outlet, the RPC-15-SCD-RJ 15A Low Voltage Remote Power Control can manage multiple devices simultaneously, making it an ideal solution for complex electronic setups.
Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
Steel with black finish
15A, 125VAC
2 (15A)
6' (1.83m) cord with NEMA 5-15 plug
RJ45
20,000A
400V
1 nanosecond
20dB at 100kHz
Line to Neutral
No
RoHS Compliant
ETL Listed (U.S., Canada)
Made in U.S.A. with global components
Chassis: 7.5 x 3.25 x 2.75" (19.05 x 8.26 x 6.99cm)
While designed to seamlessly integrate with a multitude of switches and control systems, the RPC-15-SCD-RJ 15A Low Voltage Remote Power Control stands out with its robust surge protection and user-friendly operation. This high-quality device is capable of responding to either a dry contact closure or a voltage output ranging from 5V to 24V, AC or DC, with a minimal 3mA current, offering an intrinsically safe, low voltage method for managing AC power to your essential equipment from a distance.
In summary, the RPC-15-SCD-RJ 15A Low Voltage Remote Power Control with Surge Protection is a user-friendly, efficient, and secure solution for controlling power supply to your electronic devices, ensuring they operate smoothly and are protected from power-related issues.