Lowell Manufacturing Value Series UPSV-1500 1500VA/900W Line Interactive Rack/Tower UPS
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Keep your devices powered with this 1500VA UPS, ideal for home or office use.
  • Enjoy reliable battery backup; this UPS provides 13 minutes at 50% load.
  • Protect electronics from surges with this UPS, featuring eight NEMA 5-15R outlets.
  • This line interactive UPS has a 900W power rating, perfect for sensitive equipment.
  • Maximize efficiency with ECO mode, achieving up to 96% efficient operation.
  • Easily install this 2U form factor UPS with included rack ears and brackets.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Need help? Ask our experts.
Review Summary
Lowell Manufacturing Value Series UPS Specifications
Capacity
Capacity
Jump to...
  • Power rating
    1500VA (900W)
  • Voltage nominal
    120VAC
  • Voltage range
    82-148VAC
  • Frequency
    50/60Hz auto-sensing
  • Voltage
    120VAC
  • Waveform
    Pure sine wave
  • Transfer time (typical)
    2-6ms
  • Efficiency
    Up to 96% ECO mode, 93% buck and boost mode
  • Harmonic distortion
    2% @ 100% linear load; 5% @ 100% non-linear load
Communications interface
Jump to...
  • Interface
    USB
Battery
  • Battery
    Sealed, maintenance-free lead acid
  • Battery size
    2x 12V 9AH
  • Charging current
    1A max
  • Typical recharge
    4 hours to 90%
  • Line cord (detachable)
    5' (1.52m), 5-20P to C19
  • Receptacles
    8x NEMA 5-15R
  • Battery Info
    Required, included
  • Battery Material
    Lead Acid
  • Battery Quantity
    1
  • Battery Type
    Non-universal
Environment
  • Operating temperature
    32-104 Degree F (0-40 Degree C)
  • Audible noise
    < 45dBA
  • Altitude
    11,500' (3505.2m) above sea level
Approvals
  • Certifications
    UL, cUL, RoHS
Physical
  • Dimensions (W x D x H)
    17.2 x 16.1 x 3.5" (43.6 x 40.8 x 8.89cm)
  • Weight
    29.3 lbs (13.2kg)
  • UPC Code
About Lowell Manufacturing Value Series UPS
Features
Plug-and-Play
The UPS is ready to start backing up equipment right out of the box.
Auto Restart
After full battery discharge, the UPSV automatically restarts when utility power returns.
Highly Efficient
96% efficient operation in high efficiency ECO mode lowers energy consumption.
Smart LCD Display
Vital monitoring and precise information provided on front panel.
Mounting
Includes a pair of (two-point) rackmount ears (brackets), which can also serve as pedestals.
Lowell Manufacturing Value Series UPS Features
Warranty Information
This product has a limited warranty of 36 months.
Key Features