Review Summary
1-Chip 0.80" DLP
1920 x 1200 (WUXGA)
Maximum: 3840 x 2400
8000 Lumens (ISO)
Native: 16:10
Supported: 16:9
Yes
Manual Powered
f/1.84 to 2.31
23.9 to 37.2mm
Vertical: +/- 60%
Horizontal: +/- 29%
6.73 - 108.33' (2.05 - 33.02m)
1.36 to 2.10:1 (200" Screen Size @ 24.6' (7.5m))
70 to 700" (177.8 to 1778cm)
Manual to Vertical: +/- 40 Degree
Manual to Horizontal: +/- 40 Degree
Yes
No
2x HDMI Audio, Video Input
1x DisplayPort Audio, Video Input
1x USB-A Data, LAN Input
1x USB-A Power Output
1x RJ45 (Ethernet) Control, Data, LAN Input/Output
1x DE-9/DB-9 (RS-232) Control Input
1x DE-9/DB-9 (RS-232) Control Output
1x BNC Control Input
1x BNC Control Output
1x 1/8" (3.5mm) Mini Remote Input
1x 1/8" (3.5mm) Mini Remote Output
1x DE-9/DB-9 Remote Input
Yes, Version 2.3
No
1
Yes: Android & iOS
Laser Phosphor
Medium Brightness: 20,000 Hours
Low Brightness: 24,000 Hours
Medium Brightness: 39 dB
Cable Lock Slot
Password Protection
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Full Brightness: < 730W
32 to 113 Degree F (0 to 45 Degree C)
10 to 80%
Black
With Lens and Feet: 19.6 x 8.3 x 25.5" (498 x 212 x 648mm)
Without Lens and Feet: 19.6 x 7.7 x 21.2" (498 x 196 x 538mm)