Review Summary
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Protect your product from drops, spills, and more.
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Browse our FAQ
43" (109.22cm)
IPS-Type LCD
16:9
Landscape, Portrait
3840 x 2160
500 nits / cd/sq. m
Direct LED
1200:1
8ms (GtG)
60 Hz
10-Bit (1.07 Billion Colors)
178 x 178 Degree
37.1 x 20.8" (941.1 x 529.4mm)
15.63 to 135 kHz
24 to 85.06 Hz
104 ppi
Anti-Glare / Matte
1%
Yes - ATSC
4xHDMI
1xCoaxial F-Type (RF Antenna)
1x1/8" (3.5mm) (Analog Audio)
1xTOSLINK Optical (Digital Audio)
Yes, Version 2.2
Wi-Fi 5 (802.11ac)/Bluetooth 5.1
No
1xUSB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1xUSB-A 2.0
1xUSB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1 xRJ45 Gigabit Ethernet
1x1/8" (3.5mm) Serial (RS-232C) Control Input
1 x1/8" (3.5mm) IR Input
Yes,2 x8 W
2-Channel
Android
Windows
Yes: Android Only
1xmicroSDXC
No
AAC, APE, FLAC, MP1, MP2, MP3, PCM-WAV, WMA, WMA8, WMA9
BMP, GIF, JPEG, PNG
32 to 104 Degree F / 0 to 40 Degree C
20 to 80%
Typical: 137.0 W
Standby: 0.5 W
110 to 127 VAC, 50 / 60 Hz
Internal
200 x 200 mm
50000 Hours
8.4mm (Right/Top/Left)
12mm (Bottom)
16 Hours / 7 Days
38 x 21.9 x 2.7" (964 x 555 x 68mm)
22.7lbs (10.3kg)
With the Panasonic Connect TH-43CQE2U 43" 16:9 Class 4K UHD Digital Signage IPS LCD Display, experience professional-grade visuals designed for continuous operation up to 16 hours a day. This high-performance display offers unparalleled clarity with 4K UHD resolution, ensuring every detail is captured with precision.
Whether it's for corporate presentations, educational content, or broadcasting live sports in a bar, the Panasonic Connect TH-43CQE2U 43" 16:9 Class 4K UHD Digital Signage IPS LCD Display delivers superior visual performance and flexibility. Experience the difference with this professional display that combines cutting-edge technology with practical functionality.