Panasonic Smart Viera TC-P50XT50 50" Class XT50 Series HD 3D Plasma HDTV uses active shutter progressive 3D technology to create its 3D images. Images recorded in 1024 x 768 pixels for both the right eye and the left eye alternately flash on the screen at high speed. When you view the screen through active-shutter glasses that open and close each lens in sync with the alternating images, you see breathtaking HD 3D pictures with stunning power and realism.
Vivid action and color are dominant motifs in the TC-P50XT50's design. 600Hz Sub-field Drive technology ensures action with striking clarity while gamers will appreciate the 720 lines of moving-picture resolution coupled with Game Mode which optimizes contrast and sharpness and accelerates image processing. And speaking of gaming, downloading games from Viera Connect Market allows you to utilize your tablet or smart phone as a game pad as well as a remote control for browsing the web. And, you can do it wirelessly with purchase of the optional Wi-Fi adapter.
If you're short of space, or you just prefer an uncluttered room, you'll appreciate the powerful, built-in 20W AV surround sound system. You can listen to music or view video and photos downloaded from an on-line source or from an SD card or USB drive thanks to the TC-P50XT50's convenient ports. Your TV's wide connectivity also includes 2 HDMI inputs as well as component, composite and optical inputs.