Browse our FAQ
48.5" (1232mm)
IPS / edge-LED
16:9
42.2 x 23.7" (1073 x 64mm)
1920 x 1080
Approximately 16.8 million
450 cd/m2 (typical)
1100:1
12 ms (G to G)
178 / 178 deg. (CR >= 10)
Approximately 50,000 hours (typical)
Anti-glare type (haze 1%)
1x 4-port mini jack (M3)
1 V p-p; 75Ohms
2x HDMI Type A connector
Linear PCM with 48kHz / 44.1kHz / 32kHz sampling frequency
1x DVI-D 24-pin
Compliance with DVI Revision 1; compatible with HDCP 1.1
1x DVI-D 24-pin
1x Mini D-sub 15-pin (DDC2B)
Y/G with 1 V p-p, 75Ohms sync and 0.7 V p-p, 75Ohms without sync
PB/CB/B and PR/CR/R: 0.7 V p-p, 75Ohms
HD/VD: HD/VD TTL (high impedance)
1x D-sub 9-pin, RS-232C compatible
1x RJ45 (10Base-T/100Base-TX), compatible with PJLink
1x Stereo mini jack M3 for input
1x Stereo mini jack M3 for output
1x 4-port mini jack (M3) (shared with DVI-D IN, PC IN, VIDEO IN)
0.5 Vrms
1x Stereo mini jack (M3)
0.5 Vrms
Variable (-infinity to 0dB) (1kHz, 0dB input, 10kOhms load)
1x USB 2.0 Type-A connector
5 VDC/1 A (USB 3.0 not supported)
2x 10W
Monitor: 110 to 127 VAC, 50/60 Hz
Remote: 3 VDC (2 x AAA batteries)
<110W
Power Off: Approximately 0.3 W
Standby: Approximately 0.5 W
73W
111VA
USB Media Player: Yes
Failback / Failover: Yes
Data Cloning: Yes
Digital ZOOM: Yes
Multi display settings: Yes
Power on screen delay: Yes
Auto setting: Yes
Screensaver: Yes
HDMI power management: Yes
PC power management: Yes
DVI-D power management: Yes
Power save: Yes
Button lock: Yes
Controller user level: Yes
Input search: Yes
6-segment color management: Yes
Dynamic contrast: Yes
Color enhancement: Yes
Refine enhancer: Yes
Gradation smoother: Yes
Set up timer: Yes
AMX D.D.: Yes
Crestron Connected: Yes
Extron XTP: Yes
WEB Browser control: Yes
PJLink: Yes
Image compatible: Yes
Input Detection: Yes
HDMI CEC compatible: Yes
Viewer: Yes
Early Warning Software compatible: Yes
Multi Monitoring & Control Software compatible: Yes
Video Wall Manager compatible: Yes
CMS Content management Software compatible: Yes
Remote: 23' (7.01m)
Landscape/Portrait: 0 to 45 deg. forward/backward
Top / Right / Left: 0.38" (9.5mm)
Bottom: 0.62" (15.5mm)
Temperature:
32 to 104 deg. F (0 to 40 deg. C) for up to 4593' (1400m) altitude
32 to 95 deg. F (0 to 35 deg. C) for between 4593' (1400m) and 9186' (2800m) altitude
Altitude: 0 to 9186' (0 to 2800m)
Humidity: 20 to 80% (non-condensing)
Temperature: -4 to 140 deg. F (-20 to 60 deg. C)
VESA Compliant 400 x 400mm
Screw Type: M6 screws
Screw Hole Depth: 0.39" (10mm)
UL60950-1, CSA C22.2 60950-1-07, 2nd Edition, 2014-10
Front: Metal
Back: Plastic
FCC 47 CFR, Part 15, Subpart B Class A, ICES-003
Monitor: 43.2 x 24.9 x 1.8" (109.73 x 63.25 x 4.57cm)
Remote: 1.9 x 5.3 x 0.8" (48.26 x 134.62 x 20.32mm)
Monitor: Approximately 32.4 lbs (14.70kg)
Remote: Approximately 2.2 oz (62.37g) including batteries
Before you is the TH-49SF2U 49" Class Full HD Edge LED Display with Integrated Speakers, a highly reliable professional signage display designed for continuous 24/7 operation. This advanced display technology is perfect for diverse settings such as rental and staging, digital signage, educational institutions, and corporate environments.
In conclusion, the TH-49SF2U 49" Class Full HD Edge LED Display with Integrated Speakers offers a blend of reliability, versatility, and advanced features, making it an excellent choice for a wide range of professional display applications.