SKU: PLSUPR3U30 MFR: SUPER-V-3U-30
Earn VIP Reward Points
Key Features
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/28/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
Pelican SUPER-V-3U-30 Specifications
  • Color
    Black
  • Material
    Body: RotoMolded Polyethylene
    O-Ring: Silicone Sponge
    Purge Body: Aluminum
    Hardware: Stainless Steel (Black Oxide) / RoHs Nickel Black
  • Rack Size
    3U
  • Depth
    Rack: 30" (76.20cm)
    Interior Lid: 2.20" (5.6cm)
    Interior Back Lid: 5.20" (13.2cm)
  • Country of Origin
    USA
  • Dimensions (L x W x D)
    Exterior: 41.80 x 23.80 x 11.40" (106.17 x 60.45 x 28.96cm)
  • Weight
    54 lbs (24.49kg)
  • UPC Code
About Pelican SUPER-V-3U-30
Pelican SUPER-V-3U-30 is a rugged 30" deep, 3U V-Series rack mount transport case built from roto-molded polyethylene with a steel 19" rack frame and watertight seal, designed to protect and transport rack equipment with wheels and durable handles.