ProX XC-PWC14-DMX03 3' 14 AWG PowerCon Blue-M to Gray-M + DMX-3 XLR-M to XLR-F
SKU: PRXCC14DMX03 MFR: XC-PWC14-DMX03
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Get reliable power & DMX signal with this ProX 3-foot combo cable!
  • Simplify your DJ lighting setup; PowerCon to Gray-M + 3-pin XLR cable.
  • Durable 14 AWG cable ensures optimal power delivery for your lighting.
  • Eliminate cable clutter; one cable for both power and DMX control signals.
  • Perfect for stage lighting, connect your lights quickly & efficiently.
  • ProX cable with lifetime warranty; ensures long-lasting connectivity.
See More Product Details
Ships from Manufacturer?
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
ProX XC-PWC14-DMX03 Specifications
  • Fits
    Blue-M to Gray-M + DMX-3 XLR-M to XLR-F
  • Length
    3' (0.9m)
About ProX XC-PWC14-DMX03
ProX XC-PWC14-DMX03 Features
  • 20 AWG Oxygen-Free Copper (OFC) twisted pair data conductors for maximum signal transfer
  • Compact cable diameter to decrease eddy currents
  • Polyethylene inner jacket
  • Duofoil (100% coverage)
  • Cotton plus a tinned copper braid shield (85% coverage)
  • PVC jacket for durability
  • DMX Nominal Characteristic Impedance: 110 Ohms
  • 14 Gauge, 3 Conductor Power Cable with PowerCon connectors
  • PowerCon is a registered trademark of Neutrik AG
Warranty Information
This product has a limited lifetime warranty.
Key Features
What's in the box:
  • XC-PWC14-DMX03 3' 14 AWG PowerCon Blue-M to Gray-M + DMX-3 XLR-M to XLR-F