QNAP TL-R1200PES-RP 12-Bay JBOD 2U Rackmount NAS Enclosure, Diskless
SKU: QNTLR1200PES MFR: TL-R1200PES-RP-US
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Expand your NAS storage effortlessly with this 12-bay JBOD rackmount enclosure.
  • Experience fast performance with PCIe connectivity for quick data transfers to your NAS.
  • Ensure data security with RAID configurations supported by the QNAP enclosure.
  • Enjoy easy setup and management using QNAP's intuitive QTS/QuTS hero operating system.
  • This reliable 2U rackmount NAS enclosure supports both HDDs and SSDs for storage.
  • Optimize your budget with this diskless enclosure, adding drives as needed for capacity.
See More Product Details
Special Order?Estimated to Ship: 05/27/2026
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Review Summary
image-protection
TRUSTED PROTECTION PLANS, EXCEPTIONAL SERVICE.
Invest In Your Gear and Peace Of Mind!
Repair or Replacement
Repair or Replacement
If we can’t fix it, we’ll replace it at no additional cost.
Accidental Damage
Accidental Damage
Protect your product from drops, spills, and more.
Peace of Mind
Peace of Mind
Enjoy your gear without fear. We have you covered!
Malfunction Protection
Malfunction Protection
When regular use of your product over time results in mechanical or electrical failure.
Zero Deductible
Zero Deductible
We will never charge you a deductible after the purchase of a plan.
Customer-Focused Support
Customer-Focused Support
Our claims process is simple & easy and our customer service team is happy to help.
QNAP TL-R1200PES-RP Specifications
  • JBOD Connection Interface
    PCIe
  • Drive Bay
    12 x 3.5"
  • HDD Compatibility
    3.5" SATA 6Gb/s, 3Gb/s hard disk drives
    2.5" SATA 6Gb/s, 3Gb/s solid state drives
  • Drive Compatibility Notes
  • Hot-swappable
    Yes
  • Form Factor
    2U Short Depth Rackmount
  • Host Interface
    2x SFF-8644 1x2 (in, out)
  • LED Indicators
    Front panel: HDD 1-12, Power, Status, Link, Fan error
    Rear panel: SAS connector, Enclosure ID
  • Buttons
    Power
  • Operating Temperature
    32 Degree F - 104 Degree F (0 - 40 Degree C)
  • Storage Temperature
    -4 Degree F - 158 Degree F (-20 - 70 Degree C)
  • Relative Humidity
    5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27 Degree C (80.6 Degree F)
  • Power Supply Unit
    300W (x2), 100 - 240V
  • Power Consumption
    43.4 W (HDD Sleep Mode)
    78.2 W(Operating Mode, Typical)
  • Fan
    2 x 80mm, 12VDC
  • System Warning
    Buzzer
  • QTS / QuTS hero
    Yes
  • Supports JBOD Cascading
  • Supports Expanding NAS Storage Pools
  • Management
    Managed via QNAP QTS / QuTS hero OS:
    Supports Disk S.M.A.R.T. information
    RAID expansion enclosure identifier
    Locate RAID expansion enclosures
    Locate hard disks on RAID expansion enclosure
    Smart fan control by detecting system and hard drive temperature
    Supports Host-Based Power Management
  • Dimensions (H x W x D)
    3.49 x17.01 x 14.59" (8.88 x 43.19 x 37.04cm)
  • Weight
    20.33 lbs (9.22kg)
  • UPC Code
About QNAP TL-R1200PES-RP
2.0 PB capacity
Economy
Up to 64 Gb/s
The TL-R1200PES-RP features PCIe Gen 3 x8, providing up to 64 Gb/s data transfer speed.
Easy setup
Host-based power management
The TL-R1200PES-RP power on/off is linked with the host NAS.
Redundant power supply
Ensures service continuity with stable and reliable power supplies.
QNAP enterprise NAS with petabyte-class storage
Cascades multiple expansion units
Expand existing NAS storage pools
Power on/off linked with host QNAP NAS
QNAP TL-R1200PES-RP Features
  • Expand NAS storage up to 2.0 PB with 12-bay JBOD and PCIe Gen 3 interface
  • Budget-friendly SATA support for high-capacity, cost-effective storage
  • Up to 64 Gb/s data transfer speed for fast, efficient file handling
  • Easy setup with host NAS; no RAID rebuilding required for quick expansion
Warranty Information
This product has a limited warranty of 60 months.
Product Documents
User Manual
Key Features
What's in the box:
  • 2x Power Cord
  • 2x Hard Disk Tray Key
  • 36x Flat Head Screws for 2.5" HDDs
  • 48x Flat Head Screws for 3.5" HDDs