The RCF LF18G400 is a 18" woofer with Linear frequency response characteristics and very high power handling. The LF18G400 uses a fiber loaded cone assembly along with a high excursion triple roll, constant geometry surround. This combination provides remarkable strength and a peak to peak maximum excursion of 50mm. Special features of this 18 are the unique T-pole, curved against voice coil overdriving and the 14mm top plate for best control and power handling.